Článek
Podle Schäubleho existuje nebezpečí „nových bublin”, čímž narážel na takzvanou nemovitostní bublinu v USA, jejíž prasknutí v letech 2008 a 2009 přerostlo v globální krizi. Růst hodnoty americké nemovitosti mezi roky 1997 a 2006 činil v průměru 124 procent.
„Ekonomové na celém světě si dělají starosti kvůli rostoucím rizikům,” uvedl. Schäuble vidí riziko v celosvětovém růstu zadlužení veřejného i soukromého sektoru a pumpování likvidity do oběhu, kterého se dopouštějí centrální banky. Obává se také možné nestability v eurozóně ohrožované nesplácenými bankovní úvěry.
„Musíme zajistit, že budeme dostatečně odolní, kdyby přišla nová ekonomická krize. Takto příznivé ekonomické časy nebudeme mít pořád,” domnívá se Schäuble.
Pro mnohé se stal vděčným terčem
Končící ministr proslul svým tvrdým postojem zejména vůči předluženému Řecku, kdy v jednu chvíli hovořil i o možnosti vystoupení této země z eurozóny. „V období finanční krize se v důsledku svého tvrdého prosazování úspor pro mnohé stal symbolickým nepřítelem,” připomněl Frankfurter Allgemeine Zeitung.
Schäuble by měl být 24. října zvolen předsedou Spolkového sněmu (Bundestagu). „Již před volbami jsem se rozhodl, že už to nebudu dělat,” řekl v rozhovoru ke svému odchodu z funkce ministra financí. „Protože osm let je dost,” dodal.