Článek
Podle dotazníku sice všichni tři operátoři v ČR podmínky regulace dodrželi, ve skutečnosti ale evropský tarif nabídl v červenci pouze jeden operátor - T-Mobile. V průběhu července mohli o eurotarif u T-Mobile pouze tarifní zákazníci. Majitelům předplacenek byl automaticky aktivován od prvního srpna.
"Během července požádalo o naplánování aktivace roamingové novinky 7580 zákazníků, zatímco ve stejném období více než 13 tisíc zákazníků zvolilo roamingové zvýhodnění Cestovatel," komentuje zájem zákazníků Jiří Dvorjančanský, marketingový ředitel T-Mobile. "Předpokládáme však, že zájem o zvýhodnění EU během nejbližších týdnů poroste."
Zákazníci O2 sice mohou od 29. července o eurotarif požádat, firma si však má měsíční lhůtu, aby jim jej aktivovala. Fakticky tak začne fungovat po prázdninách. Také Vodafone plánuje snížení ceny až 29. srpna. V rámci jeho tarifu Vodafone World se změní ceny v první zóně, která zahrnuje státy EU, Chorvatsko a Švýcarsko.
Na Slovensku patřil O2 k 21 operátorům v EU, kteří na dotazníky komise neodpověděli. Další dva slovenští operátoři podmínky splňují.
Pouze o nezbytné minimum
Prakticky všichni operátoři, včetně českých a slovenských, nabízejí roaming na "hraně" unijních požadavků, podle nichž cena za minutu odchozího hovoru z ciziny nesmí přesáhnout 49 centů (asi 13,70 Kč) bez DPH a za příchozí hovory 24 centů (asi 6,70 Kč). Výjimkou jsou tři operátoři v Rakousku, Belgii a v Irsku, kteří nabízejí odchozí hovor od 32 centů do 37,5 centů za minutu.
Regulace roamingu začala platit v červnu a operátoři museli začít nabízet nižší ceny do 30. července. Nicméně zákazník o nový tarif musí požádat, a potom ho operátor musí aktivovat během měsíce. Když o něj nepožádá, získá ho automaticky do konce září.
"Dnes, přesně jeden měsíc po vstupu nových pravidel EU o poplatcích za roaming v platnost, využívá již kolem 50 % spotřebitelů v Evropě podstatně snížených sazeb. Zdá se, že interakce mezi nařízením a dobrovolnou anticipací regulovaných sazeb ze strany představitelů odvětví jde ku prospěchu spotřebitelům, jak zamýšlel Evropský parlament i Rada ministrů EU," prohlásila Viviane Redingová, komisařka EU pro telekomunikace.
Údaje mohou být zkreslené
Mluvčí EK ve čtvrtek připustil, že nabízený obrázek nemusí být úplný, protože vychází jen z odpovědí operátorů. Není tedy vyloučeno riziko nejasných a neprůhledných nabídek, do nichž může být regulovaný roaming zahrnut.
Například jeden belgický operátor v posledních červencových dnech oznamoval klientům, že budou automaticky přepnuti na levnější roaming 30. září, i když by jej mohli využívat o měsíc dříve.
Komise také poukazuje na to, že Cytamobil na Kypru nabídne levnější roaming až 30. srpna, tedy o měsíc později. Den či dva zpoždění s nabídkou mají operátoři v Lucembursku, Bulharsku a Slovinsku. Na dotazník EK neodpověděl žádný operátor v Lotyšsku.
Komisi se podařilo dosáhnout zavedení regulace, ale ne toho, aby mohli lidé telefonovat v zahraničí levněji již letos o prázdninách, jak slibovala. Ve většině případů to bude možné až koncem srpna. Podrobnější analýzu roamingové regulace chce komise udělat v říjnu.