Hlavní obsah

Evropské akcie znovu klesají, v Číně i přes zvýšená americká cla posílily

2:59
2:59

Poslechněte si tento článek

Ve středu, kdy začala platit rozsáhlá americká cla, otevřely burzy v Evropě v minusu. Panevropský index Stoxx 600 vykazoval krátce po 9:00 pokles o 2,7 procenta. Dolů ho táhly zejména akcie ve farmaceutickém, bankovním a energetickém sektoru. V Číně skončilo obchodování na burzách po počátečním poklesu v plusu, a to navzdory enormnímu navýšení cla ze strany Spojených států na čínský dovoz.

Článek

Evropští výrobci léků byli vývojem na trzích zasaženi nejvíce, a to kvůli Trumpovi, který oznámil, že USA „velmi brzy oznámí velké clo na léčiva“.

Sektor zdravotnictví (Health Care) v rámci Stoxx 600 klesal až na 4,7 procenta a dostal se na nejnižší hodnotu od října 2022, uvedla agentura Bloomberg.

Z konkrétních společností se výrazně propadly zejména akcie dánského výrobce léků na hubnutí a proti cukrovce Novo Nordisk (-7,2 %). Silně zaostávala také britská AstraZeneca (-6 %).

Co se týče jednotlivých burz v Evropě, tak německý index DAX ztrácel krátce po zahájení obchodování 2,1 procenta, francouzský CAC 40 dokonce 2,6 procenta. Britský FTSE 100 klesal o rovná dvě procenta.

V úterý přitom Evropa po čtyřech klesajících dnech v řadě uzavřela v zelených číslech. Následovaly tak pozitivní momentum v Asii, kde došlo k oživení. Přidaly se také americké akcie, ale pouze do večera, kdy USA oznámily nová cla na Čínu, což nakonec poslalo trhy do červených čísel.

Na asijských trzích už středeční obchodování skončilo. Japonský index Nikkei 225 se propadl o čtyři procenta. V Hongkongu ale tamní index Hang Seng posílil přibližně o 1,4 procenta. V pevninské Číně akcie rovněž vzrostly, index CSI 300 si připsal jedno procento.

Burzy v Hongkongu a pevninské Číně přitom otevíraly výrazným poklesem, Hang Seng zpočátku ztrácel skoro 4,5 procenta. Investory ale později uklidnila skutečnost, že Čína okamžitě nereagovala na nová americká cla – Bílý dům přidal v úterý večer dalších 50 procent a druhou největší ekonomiku světa už tak zatížil celkovým clem ve výši 104 procent.

Investoři také očekávají, že Peking zavede stimulační opatření na oživení ekonomiky a trhů právě v reakci na Trumpova cla. Růstu pak pomohly i spekulace, že Čína a USA by mohly zasednout k jednacímu stolu.

Výběr článků

Načítám