Článek
Krátce před 09:30 SEČ index počáteční ztrátu zmírnil zhruba na 2,8 procenta a pohyboval se kolem 441 bodů. Předtím ztráty činily více než 3,2 procenta. Indikátor sleduje vývoj na burzách v 17 zemích Evropy, včetně například Británie a Polska.
Oslabují například akcie bank, které se výrazně angažují v Rusku. Je to například rakouská Raiffeisen Bank, italská UniCredit nebo francouzská Société Générale. Ztráty se pohybují zhruba od pěti do sedmi procent. Všechny tyto bankovní domy působí i na českém trhu.
Širší index bankovních titulů odepisoval přes čtyři procenta, oslabují také akcie firem v odvětví cestovního ruchu nebo vyspělých technologií.
Po ranním Putinově oznámení se začaly ozývat výbuchy na více místech Ukrajiny. Prudce oslabil ruský rubl a moskevská burza přerušila obchodování. Investoři se začali zbavovat rizikovějších aktiv a naopak mají zájem například o zlato.
Na trzích teď sílí obavy, že válka v Evropě přispěje k dalšímu růstu inflace a zhatí relativně příznivý vývoj ekonomiky, která se teprve vzpamatovává z koronavirové krize.
S propadem akcií se majetek ruských oligarchů ztenčil o desítky miliard
Index DAX, což je hlavní cenový indikátor akciové burzy ve Frankfurtu nad Mohanem, ztrácel 3,6 procenta na 14 094 bodů. Je tak nejníže od loňského března. Německo je v Evropské unii považováno za zemi, která má s Ruskem nejčilejší obchodní vztahy. Závislé je především na ruských energetických zdrojích.
Propad o 2,7 procenta na 7298 bodů registroval krátce po zahájení index FTSE 100, což je hlavní indikátor vývoje cen akcií na burze v Londýně. Celkový propad zmírňují energetické a komoditní tituly, kterým pomáhá růst cen ropy a dalších surovin.
Propadla i pražská burza
Index PX pražské burzy po propadu o 2,5 procenta hned po otevření trhu brzy část ztrát smazal. Kolem 09:15 byl proti středečnímu závěru níže zhruba o 1,3 procenta kolem 1386 bodů.
Válka vypukla i v kyberprostoru. Destruktivní virus napadl stovky zařízení na Ukrajině
Ruské vojenské síly brzy ráno zahájily raketový útok na několik ukrajinských měst, na jihu Ukrajiny se pak vylodili ruští vojáci, uvádějí místní činitelé a média. Spojené státy a jejich spojenci chystají sankce, které podle nich budou nejtvrdší, jaké si lze vůbec představit.
Nejmenší ztráty má dílčí index ropy a plynu, který vykazoval pokles přibližně o 1,2 procenta. Cena ropy Brent se totiž po oznámení útoku na Ukrajinu vyšplhala nad 100 dolarů za barel, kde byla naposledy v roce 2014.
Vysoké ztráty naznačují i takzvané futures na americké akciové indexy S 500 a Nasdaq 100. Propad se pohybuje od dvou do 2,6 procenta.