Článek
Dosud platilo, že název marmeláda mohli výrobci použít pouze u výrobků alespoň s pětinovým obsahem citrusových plodů, název džem platil pro směs přírodních sladidel, dužiny či dřeně jednoho nebo více druhů ovoce.
Součástí balíčku je také vyhláška, která umožní uchovávat vejce při teplotě od pěti do 24 stupňů Celsia nebo při výrobě sirupu použít i jiná přírodní sladidla než cukr.
Účinnost vyhlášek je navržena od 1. července příštího roku.
Češi jedí méně másla, vepřového nebo soli
Mezi nimi je také nová povinnost uvádět na etiketě medů všechny země původu u směsí medu. Vyhláška stanovuje, že na balení musí být uvedeny všechny země původu, a to v sestupném pořadí a s procentním podílem, který ve směsi představují. „Už žádná ‚směs medů ze zemí mimo EU‘, ale jasná informace pro spotřebitele, ze kterých zemí med pochází,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Nově také bude možné uchovávat vejce při teplotě od pěti do 24 stupňů Celsia oproti dosavadní horní hranici 18 stupňů Celsia. Úprava má podle ministerstva přinést energetickou úsporu pro zemědělce i pro obchodníky. „Navržené zvýšení teploty pro jejich skladování je v souladu s evropskými pravidly a není potřeba být přísnější,“ uvedl Výborný.
Ve vyhlášce o požadavcích na maso, masné výrobky a produkty rybolovu se pro některé výrobky stanoví jejich konkrétní charakteristiky, dotkne se to například jitrnice nebo zavináče. Výrobky půjde názvy dobrovolně označit pouze za splnění stanovených požadavků. Nově se také zpřesní jakostní požadavky na obsah masa u trvanlivých masných výrobků.