Článek
Evropská komise by podle listu The Financial Times měla o dalším postupu jednat tento týden. Omezení by se mohla dotknout například dovozu sóji ze Spojených států, pro jejíž pěstování se používá velmi toxický herbicid paraquat. Ten EU zakázala, v USA ho ale zemědělci smějí používat.
O případném narovnání podmínek mezi EU a zbytkem světa mluvil nedávno i eurokomisař pro zdravotnictví Olivér Várhelyi. „Máme jasné signály z Evropského parlamentu a také od členských států a našich zemědělců. Cokoli je zakázáno v EU, mělo by být zakázané, i když jde o dovážený produkt,“ uvedl.
Po podobném kroku volají už delší dobu některé členské země v čele s Francií. Upozorňují, že současné nastavení pravidel znevýhodňuje evropské zemědělce ve srovnání s jejich světovou konkurencí.
Zavedením cel ze strany USA by se mohla zvýšit nezaměstnanost v Česku, bojí se Jurečka
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_m3_A/nPt0vAiT3tBIuqITGBq9LlN/2d80/marian-jurecka-ministerstvo-prace-a-socialnich-veci-mpsv.jpeg?fl=cro,6,66,3504,1971%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)
Komise ale dosud tlaku na změny odolávala. Argumentovala, že by tím mohla porušit pravidla Světové obchodní organizace. Ta umožňují zavádět omezení jen na základě vědeckých důkazů o škodlivosti daných pesticidů. EU ale zakázala i některé z těch, které její zdravotní agentura označila v nízkých koncentracích za bezpečné.
Bez dovozu se EU neobejde
List na základě prohlášení nejmenovaného zdroje obeznámeného s přípravou návrhů uvedl, že EU chce k zákazům přistupovat individuálně. Zaměřit se hodlá na ty nejvíce nebezpečné pesticidy. Do úvahy ale plánuje brát i to, že se bez dovozu některých potravin, například manga, avokáda nebo kávy, zkrátka neobejde.
S návrhem zpřísněných pravidel by měl přijít komisař pro zemědělství Christophe Hansen. Plán je součástí jím připravené Vize pro zemědělství.
Na detaily čeká i český ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Utužení regulace se ale nebrání. „Musíme udržet evropské zemědělství konkurenceschopné,“ konstatoval v České televizi.
Dopady případného zpřísnění pravidel na ceny potravin české ministerstvo zatím spočítané nemá. Podle Petra Dufka, hlavního ekonoma Banky Creditas, bude záležet na konkrétní podobě návrhu. Významný vliv na inflaci ale neočekává.
„Zatím je to jen vypuštěný balonek, kterým jsme se detailně nezabývali. Musíme počkat, čeho všeho by se to mohlo týkat,“ uvedl Dufek pro Novinky.
EU o přísnějším postupu vůči zemědělcům z jiných států uvažuje ve chvíli, kdy sama čelí návrhům amerického prezidenta Donalda Trumpa na uvalení cel.
Trump minulý týden podepsal memorandum o zavedení takzvaných recipročních cel. Ta by měla nastavit výši poplatků pro dovoz zboží do USA tak, aby zohledňovala úroveň, kterou ostatní země uplatňují vůči americkému zboží. Zároveň by měla brát v potaz i další případné regulace.
Už dříve americký prezident oznámil, že zavede 25procentní clo na dovoz oceli a hliníku do Spojených států. Také ta se EU dotýkají.
Trumpova cla na ocel a hliník by Česko příliš zasáhnout neměla
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_oW_A/nO1SBfAluiCodW3oyCTnn4I/b4b6.jpeg?fl=cro,0,79,4096,2304%7Cres,160,,1%7Cjpg,80,,1)