Článek
Podstatou kvantitativního uvolňování je, že centrální banka nakupuje finanční aktiva, zejména dluhopisy. Tím se snaží zvýšit množství peněz v oběhu, což má údajně stimulovat ekonomiku. Kvantitativní uvolňování se někdy rovněž označuje jako tisknutí peněz ve velkém.
„Překvapením je, že ECB bude nakupovat současný objem 80 miliard jen do března příštího roku. Od dubna má ECB v plánu snížit tento objem jen na 60 miliard eur a takto pokračovat do prosince,” sdělil Novinkám analytik Komerční banky Marek Dřímal.
„ECB se tímto krokem snaží podle svých slov hlavně podpořit ekonomiku a především inflaci, aby dosáhla cíle centrální banky,” uvedl.
ECB trvá na zvyšování inflace
Šéf centrální banky Mario Draghi sice již dříve avizoval, že se banka časem vrátí ke konvenčním nástrojům měnové politiky. Zároveň však trvá na tom, že banka udělá, co bude třeba, aby splnila inflační cíl.
ECB says it'll extend stimulus program from April as it leaves rates on hold https://t.co/SbDsiO3akk pic.twitter.com/rqvMA1iz38
— Bloomberg PL (@Bloomberg_PL) 8. prosince 2016
Evropská centrální banka deklaruje snahu dosáhnout dvouprocentní inflace. Evropská měna se však v tuto chvíli znehodnocuje pouze o 0,6 procenta.
V březnu parita eura s dolarem
Omezení odkupů, společně s očekávaným růstem inflace v eurozóně, se podle Marka Dřímala promítne do postupného zvyšování výnosů evropských dluhopisů.
Související téma:
„V průběhu roku 2017 se tento trend projeví i na trhu eura s dolarem. Evropská měna by měla i díky vyšším výnosům umazávat své ztráty proti dolaru. Zatímco v březnu by měl dolar vůči euru posílit k paritě, euro poté čeká opět posílení,” dodal Dřímal.