Článek
V roce 2021 byla Klarna oceněna na 46 miliard dolarů (1,1 bilionu Kč), což z ní učinilo nejhodnotnější evropský start-up.
Během posledního oficiálního kola získávání finančních prostředků v roce 2022 ale byla oceněna pouze na 6,7 miliardy dolarů (160,1 miliardy Kč), protože investoři tehdy v reakci na rostoucí úrokové sazby významně přehodnotili byznys společnosti, uvedl server Financial Times (FT).
Společnosti v očích investorů uškodila také pře mezi dvěma spoluzakladateli: generálním ředitelem Sebastianem Siemiatkowským a třetím největším akcionářem Victorem Jacobssonem. Spor vyvrcholil minulý měsíc vyloučením Jacobssona z představenstva společnosti.
Každopádně volba vstoupit na burzu v USA místo Evropy je další ranou pro evropské kapitálové trhy potom, co se stejně rozhodla jiná švédská společnost Spotify v roce 2018, připomněl FT.
Na druhou stranu rozhodnutí koresponduje s obchodní strategií Klarny, která se v posledních letech silně zaměřila na expanzi do USA, a to i na úkor ziskovosti. Po čtyřech letech těžkých ztrát se však firma nedávno vrátila do zisku.
Klarna provozuje službu „kup teď, zaplať později“, když nakupujícím na internetu nabízí zprostředkování platby. V Česku lze její služby využít například v e-shopech, jako jsou About You, Zoot, H&M nebo Pilulka. Od loňska lze také přes Klarnu rozložit platbu za ubytování na platformě Airbnb do více splátek.