Článek
Evropě se v posledních dvou letech sice z velké části podařilo odstřihnout od ruských dodávek plynu, nicméně několik východoevropských států komoditu nadále odebírá přes plynovod, který prochází Ukrajinou. Rusko takto do Evropy stále dodává kolem 15 miliard metrů krychlových plynu ročně. Další dodávky na starý kontinent pak míří prostřednictvím lodí se zkapalněným zemním plynem (LNG).
Odběr plynu přes Ukrajinu se týká zejména Slovenska a Rakouska. Třeba v Rakousku pokrývá ruský plyn více než 80 procent spotřeby už pět měsíců v řadě, upozornila agentura Bloomberg.
Původně se očekávalo, že s koncem dohody o tranzitu přes ukrajinské území se na konci roku tok plynu definitivně zastaví. Podle Bloombergu, který se odvolává na anonymní zdroje obeznámené se situací, ale představitelé evropských vlád a společností jednají se svými protějšky na Ukrajině o tom, jak tok plynu udržet i v příštím roce.
Nic takového nepotřebujeme. EU neprodlouží smlouvu o tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu
Jednou z diskutovaných možností je, že evropské společnosti budou nakupovat plyn z Ázerbájdžánu a vtlačovat ho do ruských plynovodů směřujících do Evropy. Takové řešení by Evropě pomohlo zachovat si tvář a vyhnout se kritice spojené s nákupem ruského plynu v době, kdy se snaží omezit příjmy Moskvy.
Ukrajina není proti
Proti myšlence není ani samotná Ukrajina, která naopak díky tomu získá nemalé finanční prostředky. Jen v roce 2021 její příjmy z tranzitu činily přibližně jednu miliardu dolarů. Kromě toho existují obavy, že nepoužívané plynovody by se mohly stát terčem vojenských cílů nebo by mohly zchátrat a budoucí náklady na opravu by byly vysoké.
„Ukrajina má neuvěřitelnou infrastrukturu tranzitního a skladovacího plynu, která by měla být využívána, a země je předurčena k tomu, aby tuto infrastrukturu využívala, protože přináší mnoho výhod,“ řekl Bloombergu Oleksij Černyšov, generální ředitel ukrajinského státního podniku Naftogaz.
Zároveň vyloučil jakoukoliv spolupráci s ruským Gazpromem a dodal, že dovoz plynu z Ázerbájdžánu „by mohl mít nějakou budoucnost“.
Plán na využití ázerbájdžánského plynu by teoreticky mohl být pro Rusko výhodný, pokud by dohoda byla nastavena jako výměna, která by Moskvě umožnila poslat svůj plyn jinam, dodala agentura. Rusko se snaží najít dostatek nových zákazníků pro svůj plyn, protože jeho infrastruktura je nastavena na zásobování Evropy a chystaný plynovod Síla Sibiře 2, který by měl komoditu posílat do Číny, drhne na tvrdých vyjednáváních s asijskou zemí.
Podle zdrojů Bloombergu jsou rozhovory o pokračujícím tranzitu se zapojením Ázerbájdžánu teprve v rané fázi a rozhodnutí by mělo padnout až ke konci roku, kdy bude končit stávající dohoda. Mnoho detailů se tak ještě může změnit, faktorem může být i vývoj ve válce na Ukrajině.