Článek
Představitel administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa prohlásil, že „spojenecké západní demokracie“ se musí „zaměřit na skutečného dlouhodobého strašáka: vzestup Komunistické strany Číny“.
Tímto vyjádřením nepřímo reagoval na to, že některé evropské vlády a společnosti zvažují, zda je Muskův Starlink poskytující satelitní širokopásmové připojení a omezené mobilní služby spolehlivým partnerem poté, co Washington pohrozil vypnutím těchto služeb na Ukrajině.
Například britské telekomunikační společnosti BT a Virgin Media O2 patří mezi společnosti, které technologii Starlinku pro mobilní nebo širokopásmové služby testují, avšak ani jedna z nich dohodu se Starlinkem ještě nepodepsala.
Podle Carra, dlouholetého Muskova spojence, je „nešťastné“, že se zdá, že politika ovlivňuje dlouhodobá rozhodnutí. „Pokud máte obavy ze Starlinku, počkejte si na verzi Komunistické strany Číny, pak budete mít opravdu obavy,“ dodal.
Carr v rozhovoru pro Financial Times (FT) dále varoval před „velkou propastí“, jež se otevírá mezi „zeměmi napojenými na Komunistickou stranu Číny a dalšími“ v oblasti umělé inteligence a satelitní technologie.
Evropští regulátoři jsou podle něj zaujatí proti americkým technologickým společnostem, přičemž Evropskou komisi (EK) obvinil z protekcionismu a protiamerického postoje. „Pokud má Evropa vlastní satelitní konstelaci, pak si myslím, že čím více, tím lépe. Ale v širším měřítku si myslím, že Evropa je tak trochu chycena mezi USA a Čínou. A je tak trochu čas na volbu,“ dodal.
Akcie evropských poskytovatelů satelitů, jako jsou Eutelsat a SES, v posledních týdnech prudce vzrostly navzdory vysokým dluhům těchto společností. Důvodem je návrh EK, že by Brusel měl financovat ukrajinský (vojenský) přístup ke službám, které mohou být poskytovány komerčními poskytovateli se sídlem v EU.
Odborníci z oboru nicméně varovali, že zatím žádná evropská síť nemůže nabídce Starlinku konkurovat.
Nokia a Ericsson by měly více vyrábět v USA
Podle Carra by evropské telekomunikační společnosti Nokia a Ericsson měly také přesunout více své výroby do USA, protože čelí dopadům Trumpových cel. Obě firmy jsou největšími dodavateli zařízení pro infrastrukturu mobilních sítí v USA. To, že na americkém trhu dodavatelů telekomunikačních služeb neexistuje žádná významná domácí společnost, Carr označil za historickou chybu.
Generální ředitel Ericssonu Börje Ekholm minulý měsíc FT řekl, že společnost zváží rozšíření výroby v USA v závislosti na tom, jak ji ovlivní potenciální cla. Švédský výrobce telekomunikačních zařízení otevřel v Lewisville v Texasu továrnu v roce 2020. „Už jsme zvýšili (výrobu v USA). Potřebujeme větší změny? Uvidíme,“ dodal Ekholm.
Mluvčí společnosti Nokia uvedl, že USA jsou „druhým domovem“ finské společnosti. „Přibližně 90 procent veškeré komunikace v USA v určitém okamžiku využívá zařízení Nokia. V USA máme pět výrobních závodů a pět výzkumných a vývojových center, včetně Nokia Bell Labs,“ dodal.