Článek
Jednání se zúčastnili zástupci Německa, Francie, Španělska, které EU v současnosti předsedá, Evropské centrální banky, Evropské komise a Řecka.
"Evropská komise navrhne a bude slaďovat balík (pomoci), který bude vycházet z analýz Evropské centrální banky a Mezinárodního měnového fondu," řekl zdroj. Dodal, že ministři financí se při středečním jednání jednomyslně vyslovili proti zásahu Mezinárodního měnového fondu v Řecku.
Evropská unie se rozhodla zasáhnout, protože problémy Řecka začaly trápit celou eurozónu. Kvůli nedůvěře investorů v posledních týdnech výrazně oslabovalo euro.
Například v pondělí list Financial Times uvedl, že investoři uzavřeli proti euru rekordní množství krátkých pozic. Mělo jít o zhruba 7,6 miliardy dolarů. V případě dalších poklesů jednotné evropské měny by investoři vydělali.
![](http://d15-a.sdn.cz/d_15/c_img_F_F/wfOBAmX.jpeg?fl=cro,0,49,800,450%7Cres,1200,,1%7Cjpg,80,,1)
Finanční problémy Řecka značně zamávaly s kurzem jednotné evropské měny vůči dolaru. (na obrázku euromince s řeckým motivem na rubu
Řecko již v předešlých dnech uvedlo, že hodlá snížit deficit svých veřejných financí do roku 2013, a to ze současných zhruba 13 procent pod tři procenta. Země totiž čtyřikrát překračuje limity stanovené unií.
Řecko je v dluzích
O finančních problémech Řecka se mluví již od začátku prosince. Tamní vláda poté, co jí byl snížen rating, uvedla, že dluh země činí zhruba 300 miliard eur, tedy asi 7,7 biliónu korun. Navíc loňský rozpočtový deficit na HDP Řecka by měl podle odhadů dosáhnout 13,6 procenta. To je více než čtyřikrát překročení podmínek stanovených Evropskou unií.
Podle odhadů Evropské komise bude letošní zadlužení země činit zřejmě 124,9 procenta HDP.
Hospodaření chce zlepšit například zvýšením věku pro odchod do důchodu či snížením platů státních zaměstnanců. Opatření se však lidem nelíbí, proto například již ve středu celý den stávkovali. [celá zpráva]