Článek
Delors působil v čele EK mezi lety 1985 až 1995. Je jedním z klíčových architektů jednotné evropské měny. V interview kritizoval způsob, jakým státy eurozóny projekt společné měny realizovaly. Podle něj může za současnou dluhovou krizi nedostatek centralizované koordinace hospodářské politiky jednotlivých zemí, jehož vinou někteří členové roztočili spirálu neudržitelného dluhu.
Politici podle něj přehlíželi, že některé ekonomiky byly v základu slabé a státy eurozóny hospodařily nevyváženě.
„Ministři financí nechtěli vnímat cokoliv sporného, co by museli řešit,“ prohlásil 86letý Francouz. Trvá na tom, že všechny země eurozóny musí přijmout svůj díl zodpovědnosti za dluhovou krizi, která vedla až k obavám o přežití eura. „Každý si musí sáhnout do svědomí,“ řekl.
Příliš málo, příliš pozdě
Podle Delorse měli pravdu ti členové EU, kteří euro nezavedli s poukazem na to, že bez jednotného řízení nemůže společná měna fungovat, jak namítala například Velká Británie. „Kápli na to,“ souhlasí Delors.
Reakci současných lídrů EU charakterizoval slovy „příliš málo, příliš pozdě“.
V projektu eura se podle něj odrážejí protichůdné elementy, jakými jsou německá tvrdohlavost v požadavku přísného dohledu nad fungováním měny a absence jasné vize u všech ostatních zemí.
Delors vyslovil své výhrady v době, kdy má eurozóna před sebou kritický týden. [celá zpráva]
V pátek německá kancléřka Angela Merkelová oznámila, že Evropa musí zapracovat na zavedení fiskální unie ve snaze rozpočtově umravnit některé členské státy. Spolu s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym volá po změnách ve smlouvách o EU. [celá zpráva]
Oba lídři se mají sejít v pondělí, aby dojednali společné návrhy, které hodlají předložit příští týden na zasedání špiček EU.