Článek
V porovnání s pondělím tak euro k dolaru kleslo o dva centy a proti kurzu ze začátku roku ztratilo už deset procent. Níže než ve středu večer bylo naposledy v létě loňského roku.
Evropskou ústavní smlouvu odmítla v neděli Francie a ve středu Nizozemsko. [celá zpráva] Oba státy přitom patří mezi zakládající země EU. Kurz negativně reaguje na spekulace ohledně další budoucnosti unie a především budoucnosti měnové unie. Tu nejvíce nabouraly středeční spekulace německého týdeníku Stern o schůzce německého ministra financí Hanse Eichela s šéfem centrální banky Axelem Weberem o budoucnosti eura. Podle deníku se sešli, protože německá vláda viní euro z toho, že zemi se nedaří nastartovat hospodářský růst.
Oba muži odmítli, že by mluvili o kolapsu eura. Jednotnou měnu naopak považují za úspěch. [celá zpráva] Informace Sternu označili za absurdní. Ale právě ony vyvolaly velký propad eura, výsledek referenda v Nizozemí ho jen přiživil.
Euro přitom klesá i kvůli další faktorům. Výsledky důvěry spotřebitelů v ekonomiku v zemích EU nejsou nijak ohromující. Většímu propadu naopak ve středu zabránil slabý výsledek chicagského indexu nákupních manažerů, který nepřesvědčil dolar k velkému růstu.