Článek
EU rovněž zavede takzvané uhlíkové clo a vytvoří sociální klimatický fond, který má mimo jiné pomoci zmírnit dopady očekávaného zdražení tepla pro domácnosti.
Evropští poslanci se na normě dohodli už minulý týden, nová pravidla tak nyní mohou definitivně vstoupit v platnost.
Z českých europoslanců změny v systému emisních povolenek přivítal Luděk Niedermayer (TOP 09, EPP), podle kterého opatření povedou ke snížení emisí. Klíčové je podle něj to, že vlády musí příjmy z emisních povolenek použít na opatření související s klimatem. „V minulosti totiž řada zemí používala příjmy k financování rozpočtu,“ podotkl.
Podle Dity Charanzové (ANO, ALDE) ale nový systém zpoplatnění z vytápění budov povede ke zvýšení cen energií.
Povolenky se dosud vztahovaly na průmysl
Cena jedné emisní povolenky se v únoru vyšplhala k hranici 100 eur (2 350 Kč). V první polovině dubna se pohybovala kolem 95 eur a až v posledních dnech její cena spadla pod 90 eur. Emisní povolenky si v současnosti kupují uhelné elektrárny, ocelárny, cementárny a další průmyslové podniky včetně například cukrovarů.
Rozsáhla klimatická opatření mají vést ke splnění dlouhodobého cíle Fit for 55, který si EU už dříve vytyčila. Do roku 2030 chce emise skleníkových plynů snížit alespoň o 55 procent oproti roku 1990. Všechny změny pravidel podpořila jasná většina členských zemí, pouze Polsko bylo podle webových stránek Rady EU u většiny schvalovaných norem proti nebo se zdrželo hlasování.