Článek
Evropská komise (EK) studuje smlouvy a možnost vyhlásit vyšší moc, což by dovozcům umožnilo ukončit své závazky bez placení dalších poplatků, napsal Financial Times (FT) s odvoláním na tři úředníky obeznámené se záměrem Bruselu.
Tyto snahy podtrhují pokračující snahy Bruselu odklonit se od ruských energií a připravit Kreml o příjmy důležité pro financování války na Ukrajině.
„Pokud je hlavní myšlenkou neplatit Rusku, pak by (placení kompenzací) podkopalo celý účel,“ řekl jeden ze zdrojů.
Ruský plyn v současnosti tvoří pouze 11 procent celkových unijních dodávek prostřednictvím plynovodů, zatímco v roce 2022 to bylo téměř 40 procent. Na druhou stranu se ale v posledních třech letech navýšil objem dodávek ruského zkapalněného zemního plynu (LNG).

Plán plně se odstřihnout od ruského plynu přichází v kritické době pro EU, jež se zároveň snaží se Spojenými státy uzavřít energetickou dohodu, aby se vyhnula clům ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa. USA jsou přitom už teď největším dodavatelem LNG do EU.
Podle Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší (CREA) zaplatila EU mezi únorem 2024 a únorem 2025 Rusku za ropu a plyn 21,9 miliardy eur (549 miliard Kč).
Navzdory tlaku z Bruselu se nicméně členské země EU obávají nutit společnosti ukončit smlouvy na dodávky LNG s Ruskem, a to kvůli obavám z následného zvýšení cen, upozornil FT.
EK sice už koncem roku 2023 dala členským státům pravomoc zabránit ruským a běloruským provozovatelům připojovat LNG k evropské přístavní infrastruktuře nebo posílat svůj plyn potrubím EU, přetrvávají ale stížnosti, že jim to nedává dostatečně silné právní prostředky k tomu, aby donutily evropské společnosti porušit své smlouvy.
Složitost pro právníky EK spočívá v tom, že smlouvy jsou tajné a mají tendenci se lišit. Využití války na Ukrajině k vyvolání vyšší moci nemusí být právně dostatečné, řekl jeden z představitelů EU.
Přístavy ve Francii, Španělsku a Belgii jsou hlavními dovozními uzly pro ruský LNG. Moskevské zařízení na produkci LNG Jamal má stále smlouvy s některými z největších energetických společností v EU včetně Shell a Naturgy.
Zpráva Financial Times přichází jen den poté, co agentura Reuters naopak uvedla, že vedoucí představitelé velkých evropských firem kvůli Trumpovým clům, jež narušily obchodní vztahy s EU, začínají hovořit o tom, že určitý dovoz ruského plynu by mohl být dobrým nápadem.
„Pokud bude na Ukrajině dosaženo rozumného míru, mohli bychom se vrátit k dodávkám (plynu z Ruska), které by ročně činily 60 miliard krychlových metrů, možná 70, včetně LNG,“ řekl Reuters viceprezident francouzské energetické společnosti Engie Didier Holleaux. Podle něj by dodávky z Ruska mohly pokrývat zhruba 20 až 25 procent spotřeby plynu v EU, zatímco před válkou to bylo 40 procent.
Šéf francouzské ropné a plynárenské společnosti TotalEnergies Patrick Pouyanné varoval před nadměrnou závislostí na plynu ze Spojených států. „Potřebujeme diverzifikaci. Velké množství cest, ne se nadměrně spoléhat na jednu či dvě,“ řekl Reuters. Total je velkým vývozcem amerického LNG a prodává rovněž ruský LNG od soukromé firmy Novatek.