Článek
Zástupci evropského průmyslu Čínu a Indonésii obviňují, že trh zaplavuje levnou subvencovanou ocelí, uvedla agentura Reuters. Právě v reakci na toto obvinění EK zahájila vyšetřování.
Provizorní cla na ocelová kola pro motorová vozidla EK uvalila nezávisle na tomto vyšetřování.
„Dočasná opatření by měla být uvalena, aby se zabránilo dalšímu poškozování průmyslu unie podnákladovými dovozy,“ uvedla komise.
„Pokud chce Čína subvencovat svoje exporty do EU a zlevňovat tak zboží, které my si kupujeme, neměli bychom jí v tom bránit. Hloupý kdo dává, hloupější, kdo nebere,” sdělil Novinkám ředitel Liberálního institutu Martin Pánek.
„EU by měla jít ostatním obchodním blokům a celému světu příkladem, měla by zrušit svůj celní sazebník a přestat s nápady na 'strategická cla', která jenom zdražují život evropským spotřebitelům a chudým exportérům po světě znemožňují živobytí,” dodal.
Podle údajů komise se tržní podíl čínských subjektů v EU od roku 2015 zdvojnásobil.
Už v červenci Peking zavedl antidumpingová cla na dovoz některých výrobků z nerezové oceli dovážené z Evropské unie, Japonska, Jižní Koreje a Indonésie v rozmezí 18 až 103 procent.
Evropská unie využívá ochranářská opatření v nebývalé míře ve snaze bránit se dovozu dotovaných ocelářských výrobků ze třetích zemí. Jde celkem o desítky opatření, z nichž výrazná část míří na výrobky původem z Číny.