Článek
Zákonodárci evropského bloku vyjednávali o transparentnějších daňových pravidlech pro velké firmy od chvíle, kdy je v roce 2016 navrhla Evropská komise (EK).
Podle dohodnutého kompromisu budou muset společnosti se ziskem nejméně 750 milionů eur (přes 19 miliard Kč) zveřejňovat údaje o zaplacených daních, data o počtu zaměstnanců a další údaje podle jednotlivých zemí, v nichž působí.
„Tato dohoda ukazuje, že jsme průkopníky v otázkách daňové a firemní transparentnosti,” prohlásila socialistická členka europarlamentního vyjednávacího týmu Evelyn Regnerová.
Podle portugalského předsednictví EU, které vyjednávalo za členské státy, jsou nová pravidla důležitá zejména s ohledem na ekonomickou krizi způsobenou pandemií. Kvůli tomu, že velké firmy často obcházejí svou daňovou povinnost, přicházejí podle unijních odhadů země EU zhruba o 50 miliard eur (1,3 bilionu Kč) ročně.
„V době, kdy se naši občané potýkají s důsledky pandemické krize, je důležitější než kdy dříve vyžadovat smysluplnou finanční transparentnost týkající se této praxe,” prohlásil portugalský ministr hospodářství Pedro Siza Vieira.
Pokud dohodu v příštích měsících potvrdí ministři unijních zemí a plénum Evropského parlamentu, začnou pravidla platit v roce 2023.
Zákonodárci přes kritiku ze strany nevládních organizací vidí v návrhu zlepšení současného stavu. Podle europoslankyně Regnerové je to „pouze začátek na cestě k větší daňové a finanční transparentnosti”.