Článek
Šéf firmy, která vyrábí turbíny pro elektrárny, větrníky a transformátory, doplnil, že zátěž pro podniky z předpisů zaměřených na měření jejich vlivu na životní prostředí je vzhledem k přínosům nepřiměřená.
„Pouhé kosmetické změny předpisů nás ani o trochu nepřiblíží k tomu, abychom se stali konkurenceschopnějšími,“ řekl Bruch ve středu, když upozornil na Směrnici o korporátní udržitelnosti. Tedy pravidlo, které EU zavedla v roce 2023 a požaduje od firem podrobně popsat jejich environmentální a sociální dopady.
„Naprosto přeháníme. A nemůžeme přesvědčit mezinárodní investory, že evropské firmy jsou atraktivní,“ uvedl šéf Siemens Energy.
Jeho komentář se podle listu The Financial Times přidává k rostoucí kritice ze strany evropských společností a členských států ohledně předpisů EU, které pokrývají environmentální, sociální a správní dopady firem.
Kritika se zintenzivnila po vítězství Donalda Trumpa v amerických volbách, který odmítl ESG (environmentální, sociální a správní odpovědnost) a slíbil zpětné zrušení regulací pro americké firmy.
Největší podnikatelské lobby skupiny ve Francii, Německu a Itálii v lednu vyzvaly Evropskou komisi, aby přizpůsobila evropské zákony tak, aby odpovídaly standardům, kterými se musí řídit jejich mimoevropská konkurence.
Několik největších francouzských firem se také postavilo proti Směrnici o korporátní udržitelnosti. Šéf ropné společnosti TotalEnergies Patrick Pouyanné ji označil za monstrum, které vzniklo z dobrých úmyslů.
Vzhledem k rostoucímu tlaku, kterému Brusel čelí, Komise uvedla, že přezkoumá požadavky na reportování firem v rámci čtyř zákonů o ochraně životního prostředí, včetně této směrnice, jako součást širší snahy o snížení byrokracie.