Hlavní obsah

EU plánuje ústupky, aby zmírnila cla na dovoz do USA

4:00
4:00

Poslechněte si tento článek

Evropská unie připravuje ústupky, které je ochotna vůči Spojeným státům udělat, aby si zajistila zmírnění amerických cel, kterými ji prezident Donald Trump zatížil a která se 2. dubna rozšíří. S odvoláním na své zdroje o tom informovala agentura Bloomberg.

Foto: Yves Herman, Reuters

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová

Článek

Zdroje Bloombergu tvrdí, že vyjednavačům EU bylo tento týden Washingtonem řečeno, že neexistuje způsob, jak se vyhnout novým automobilovým a takzvaným recipročním clům, která má Trump oznámit příští týden. Obě strany ale začaly diskutovat o podobě potenciální dohody na snížení těchto cel.

Evropská komise (EK) začala pracovat na seznamu, který by stanovil oblasti pro vyjednání, a to včetně snížení vlastních cel na dovoz, vzájemných investic s USA a také uvolnění některých předpisů a standardů, sdělily Bloombergu zdroje, které si přály zůstat v anonymitě.

Reciproční cla mají podle Trumpa vyřešit nespravedlivé zdanění amerického zboží či překážky v podobě regulací a způsobu, jakým země EU vybírají daně, včetně daně z přidané hodnoty (DPH) bloku nebo digitální daně. EU argumentuje, že její DPH je spravedlivá a nediskriminační a vztahuje se stejně jak na domácí, tak i dovážené zboží.

Jakoukoliv možnou dohodu o zmírnění cel musí posvětit sám Trump. Soubor podmínek, za kterých by se tak mohlo stát, by byl základem pro další rozhovory mezi EK a USA potom, co reciproční cla vstoupí v platnost, dodaly zdroje s tím, že reciproční cla pravděpodobně zasáhnou všechno nebo většinu zboží z EU vyváženého do USA.

Unijní představitelé očekávají, že sazba recipročních cel se bude pohybovat mezi deseti a 25 procenty. Jakákoliv budoucí dohoda, jež by vedla ke zmírnění, by ovšem nejspíš neobnovila status quo a zanechala by obchodní vztahy mezi EU a USA v horším stavu, než jsou nyní, dodaly zdroje.

Evropští představitelé se při vyjednáváních s americkou stranou snažili zdůraznit, že i když má EU ve zboží obchodní přebytek s USA, tak Unie zase „dováží“ mnoho amerických služeb od elektronického obchodování, sociálních sítí až po internetové vyhledávače.

Kromě recipročních cel a tento týden oznámených cel na dovoz automobilů a autodílů plánují USA časem uvalit cla na řadu dalších sektorů (kovy, léčiva, dřevo, polovodiče). Vyjednávání o těchto sektorových clech přitom mohou být ještě komplikovanější, protože cílem USA je podpořit americký průmysl a navrátit výrobu do USA.

Začátkem března Trump uvalil 25procentní clo na dovoz oceli a hliníku, což EU přimělo k odvetě na americké zboží v hodnotě až 26 miliard eur (bezmála 650 miliard Kč). Konkrétní seznam položek má být známý do poloviny dubna, kdy by měla cla vstoupit v platnost.

EU může reagovat také nad rámec cel, například stanovením kvót na dovoz nebo opatření týkajících se veřejných zakázek, služeb a aspektů obchodu s duševním vlastnictvím, napsal už dříve Bloomberg. Podle agentury je každopádně okamžitá reakce na reciproční cla nepravděpodobná, protože Brusel bude potřebovat čas, aby přesně vyhodnotil, co Trump zasáhne.

Výběr článků

Načítám