Článek
"Budeme bedlivě sledovat, zda všechny členské státy direktivu příslušným způsobem zavedly," řekl energetický komisař Loyola de Palacio. "Nechceme, aby dál pokračovala současná situace, kdy máme asymetrické, tj. rozdílně liberalizované trhy."
V současnosti zákon EU vyžaduje, aby členské země otevřely minimálně z 35 procent trhy elektřiny a z 28 procent trhy plynu. Ve Francii, která nepřekročila toto minimum, mají jen velcí spotřebitelé právo kupovat energie i od jiných dodavatelů, než jsou státní podniky Electricité de France a Gaz de France. Naopak Británie a severské státy mají nejvíce liberalizované trhy s energií v EU.
Zákon nařizuje oddělení výrobu od distribuce
Parlament se dohodl na konečném znění nového zákona s vládami členských zemí. V účinnost zákon vstoupí poté, co jej ministři ratifikují, což by mělo nastat někdy v příštích týdnech. Zákon má zajistit spravedlivou konkurenci a volbu pro spotřebitele. Požaduje také, aby elektrárny jasně oddělily výrobu energie od přenosu a aby elektřina byla označena původem a údaji o znečištění ovzduší. Zákon také umožňuje větší konkurenci, protože zaručuje rovný přístup k přenosovým soustavám.
Zastánci liberalizace věří, že větší konkurence povede ke snížení cen elektřiny a plynu. Její odpůrci se obávají, že může zhoršit veřejné služby a ohrozit dodávky elektřiny.