Článek
Šefčovič v rozhovoru pro britskou BBC zmínil myšlenku přistoupení Británie k Celoevropsko-středomořské úmluvě (PEM), která vznikla v roce 2012 a je souborem společných pravidel mezi 25 evropskými a africkými zeměmi, jež usnadňují vzájemný obchod a integrují dodavatelské řetězce ve výrobě.
Britský ministr pro Evropu Nick Thomas-Symonds sice „pozitivní konstruktivní tón“ Šefčoviče uvítal, zároveň však v parlamentu řekl, že vláda Spojeného království v současnosti neplánuje připojení k úmluvě. BBC nicméně informuje, že britská vláda konzultuje s podnikatelskou sférou výhody, které by ze členství PEM plynuly. Mohlo by jít například o pomoc snížit byrokracii a zlepšit obchod.
PEM nebylo součástí pobrexitové dohody, některé britské podniky ale uvedly, že by to zemi pomohlo znovu se zapojit do složitých dodavatelských řetězců, které byly zasaženy celními bariérami.
Účet pět let po brexitu: Ekonomika oslabila, export ochabl, migrace se zdvojnásobila
William Bain, vedoucí obchodní politiky v Britské obchodní komoře, uvedl, že připojení k PEM „by snížilo papírování a náklady pro mnoho britských firem, protože by to sladilo pravidla a předpisy na obou stranách ve vztahu k získávání komponentů a surovin používaných při vývozu“.
Podle současné dohody o Brexitu nepodléhá britské zboží prodávané do bloku clům za předpokladu, že je vyrobeno z určitého procenta materiálů z Británie nebo EU. Pokud ovšem například britský výrobce oděvů vyrábí oděvy hlavně z textilií získaných z Turecka, které není v EU, a následně je prodává do EU, tak tato britská firma platí clo. Pokud by se však Spojené království připojilo k PEM, kde Turecko členem je, tak by cla firma neplatila.
Ve svém projevu na Světovém ekonomickém fóru v Davosu Šefčovič řekl, že myšlenka připojení k PEM ještě nebyla Londýnem „přesně formulována“ a že „míč je na straně Spojeného království“.