Článek
Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění, který podle britského deníku The Guardian provedl think-tank Best for Britain. Ten se zaměřil i na květnový summit Velké Británie se zeměmi Evropské unie.
Na něm by se měl podle respondentů britský premiér Keir Starmer nejvíce soustředit na vzájemný obchod. „Voliči očekávají, že premiér přijde s více než jen obranným paktem, když bude v květnu hostit lídry EU, a chtějí, aby upřednostnil odstranění obchodních bariér v zájmu snížení nákladů a dosažení růstu. Chtějí obchod před obranou, obchod před migrací přes kanál La Manche a rozhodně obchod s EU před obchodem s Donaldem Trumpem,“ řekla výkonná ředitelka think-tanku Best for Britain Naomi Smithová.
Podle něj 53 procent tamních voličů nyní věří, že užší vztahy s EU budou mít pozitivní vliv na britskou ekonomiku, oproti pouhým třinácti procentům, kteří uvedli, že dopad bude negativní.
Necelých sedmdesát procent respondentů se pak domnívá, že lepší vztahy s EU jednoznačně pozitivně podpoří obchod mezi Spojeným královstvím a EU, uvedl deník.
Voliči v průzkumu dostali dvacet možností a byli požádáni, aby vybrali čtyři, na jejichž zlepšení by se vláda měla zaměřit. Možnost podepsat nové obchodní dohody s USA se umístila na sedmnáctém místě.
„Na prvním místě se umístily životní náklady, následované imigrací a azylem, britskou ekonomikou a hospodářským růstem, náklady na energie a otázkami obrany,“ uvedl Guardian.
Studie také zjistila, že 62 procent voličů chápe, že vláda usiluje o užší vztahy s EU. Třicet pět procent voličů si ale myslí, že vláda nezachází dostatečně daleko pro obnovu vazeb. Její současný přístup naopak schvaluje jen patnáct procent z nich.