Článek
EK spustila stránky, kde lidé mohou porovnat volání mezi jednotlivými zeměmi a operátory a vybrat si toho, kdo jim vyhovuje nejvíce.
Ceny volání do zahraničí jsou v EK přemrštěné a zcela neprůhledné. Tarify se navíc mezi zeměmi i jednotlivými operátory diametrálně liší, a lidé tak mohou být nemile překvapeni, jaké účty jim přijdou za telefonování na dovolené či služební cestě.
Z Malty do Lotyšska za stovky korun
Nejlevnější tarif komise objevila mezi Finskem a Švédskem, a to 0,20 eura (asi šest korun) za čtyřminutový hovor. Naopak nejdražší je mezi Maltou a Lotyšskem, a to 12,70 eura (asi 381 Kč) za stejně krátký hovor. "Takové rozdíly nejsou normální, něco není v pořádku," uvedla komisařka pro informační společnost Viviane Redingová.
Komisařka rovněž kritizovala, že řada operátorů nemá údaje o cenách roamingu na svých internetových stránkách, přestože jim to ukládá etický kodex. Údaje chybějí zejména v situaci, kdy se chce klient dozvědět, kolik v zahraničí zaplatí, pokud mu někdo zavolá z domova.
Údaje na stránkách http://europa.eu.int/information_society/roaming jsou jen dílčí a mají sloužit lidem spíš k tomu, aby si udělali obrázek o cenách, než aby podle nich přesně vypočítali cenu hovoru.
V ČR je nejdražší Eurotel
V případě České republiky komise uvedla, že krátký hovor z Velké Británie stojí Čecha 5,19 až 8,87 eura (asi 154 až 253 Kč) v závislosti na českém operátorovi i využívané britské síti. Při volání z Maďarska je to až 159 Kč, z Itálie 106 až 213 Kč a z Portugalska až 174 Kč.
Lidé si v zahraničí někdy nemohou vybrat, kterého operátora budou používat, často jim automaticky naskočí síť, s níž má jejich operátor dohodu. Někdy je ale možné si vybrat mezi několika operátory.
Nejvyšší ceny roamingu má v tuzemsku ve většině případů Eurotel. Podle mluvčího T-Mobile Jiřího Hájka ale v ČR dlouhodobě existuje prostor pro pokles cen.