Hlavní obsah

EU chce mít o belgickém postoji k CETA jasno do pondělního večera

Belgie, jejíž jeden region blokuje připravenou dohodu o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou (CETA), musí situaci vyjasnit do pondělního večera. Buď bude Belgie s to dohodu podpořit, nebo se chystaný čtvrteční summit EU-Kanada v Bruselu odloží. S odvoláním na zdroje z EU to v neděli uvedly agentury Reuters a AFP.

Foto: Francois Lenoir, Reuters

Protest proti dohodě CETA v Bruselu (ilustrační foto)

Článek

Termín pro federální belgickou vládu stanovila EU nejspíš po konzultaci s Kanadou. Dosud se nikomu nepodařilo přesvědčit frankofonní region Valonsko, aby s CETA souhlasilo. Vlády všech 28 členských zemí EU dohodu s Kanadou podporují, belgický kabinet ale nemůže dát oficiální souhlas a text podepsat bez svolení všech pěti regionů.

Valonský premiér Paul Magnette v sobotu potvrdil, že je stále proti dohodě. Avšak ujistil, že zbývá už vyřešit pouze „některé malé problémy“. Jen několik dní by podle něj mohlo stačit k tomu, aby dohoda posílila normy EU a stala se silným precedentem pro budoucí obchodní jednání EU s partnery. Optimismus v sobotu daly najevo i někteří unijní představitelé.

Předseda vrcholných unijních schůzek Donald Tusk bude o situaci kolem CETA hovořit v pondělí večer s belgickým premiérem Charlesem Michelem. Z rozhovoru vyplyne, zda kanadský premiér Justin Trudeau může přijet na čtvrteční podpis smlouvy, nebo zda se summit EU-Kanada odloží. Nový termín se v takovém případě nestanoví, upřesnil zdroj Reuters.

„Na tahu je Evropa. Doufáme, že je možné najít řešení,“ řekla před svým sobotním odletem do vlasti kanadská ministryně obchodu Chrystia Freelandová. V pátek přitom tvrdila, že jednání mezi Kanadou, EU a Valonskem skončila krachem a že po měsících vyjednávání v Evropě odlétá zklamaná a smutná, protože podle ní EU není s to dohodu nyní uzavřít.

Související články

Výběr článků

Načítám