Článek
Francouzi se ve smlouvě zavazují, že postaví dva bloky o výkonu 300 megawattů poblíž města Narva, nacházejícího se v blízkosti hranic s Ruskem. S dokončením první fáze výstavby se počítá v roce 2015.
Jako zdroj se budou používat ropné břidlice, které představují hlavní domácí zdroj energie. „Tento kontrakt nám zabezpečí energii z domácích zdrojů na příštích deset let,“ uvedl ke kontraktu estonský ministr hospodářství Juhan Parts.
Těžba ropných břidlic však značně zatěžuje životní prostředí, čímž si Estonsko vysloužilo kritiku Evropské unie a pobídku na ekologičtější typ elektráren.
To však pobaltská země odmítá s odůvodněním, že její rezervy vystačí na minimálně dalších 50 let a představují hlavní domácí zdroj energie.
Co nejmenší závislost na Rusku
Přestože sousedem Estonska je na energie bohaté Rusko, pobaltská země maximální měrou usiluje o snížení hospodářské a energetické závislosti. Navíc jsou vztahy mezi oběma zeměmi poměrně chladné.
Společně se sousedy Lotyšskem a Litvou se Estonskem také účastní ambiciózního projektu na vybudování jaderné elektrárny v Litvě. Estonská vláda uvedla, že může postavit vlastní menší jadernou elektrárnu v polovině příštího desetiletí.