Hlavní obsah

Estonské úřady našly emisní povolenky ukradené v ČR

Tallin

Estonské úřady našly emisní povolenky ukradené v České republice. Nalezeny byly v tamním registru, kde jsou jako majitelé uvedeny zahraniční osoby. Povolenky v lednu zmizely z národních registrů v několika zemích Evropské unie, případem se nyní zabývá Evropský policejní úřad (Europol), který má podezření, že za krádeží emisních povolenek stojí organizovaný zločin.

Foto: Issei Kato , Reuters

Článek

"Identitu těch osob nezveřejníme, ale můžeme potvrdit, že to nejsou občané Estonska," řekl agentuře AFP mluvčí estonského ministerstva životního prostředí Pavel Ivanov. "Zatím ani nevíme, zda tyto cizí osoby vůbec věděly, že zobchodovaly kradené povolenky. To ukáže vyšetřování, my jsme všechna relevantní data předali Europolu," dodal mluvčí.

Europol vyšetřuje útok hackerů, který v krádeži povolenek zřejmě sehrál klíčovou úlohu. Povolenky v lednu zmizely z národních registrů v Rakousku, České republice, Estonsku, Řecku a Polsku. Všechny transakce na evropském trhu s povolenkami ETS byly 19. ledna zastaveny, neboť z účtů ve zmíněných pěti zemích EU zmizelo dva miliony povolenek.

České úřady minulý týden oznámily, že identifikovaly asi 1,3 milionu povolenek ukradených ve Velké Británii, Německu a Estonsku. Praha požádala Evropskou komisi, aby zajistila, že se tyto povolenky znovu nedostanou na trh.

Povolenky dávají držiteli právo vypouštět do atmosféry průmyslové plyny. Nákup a prodej těchto práv systém ETS umožňuje asi 12.000 podniků, včetně velkých nadnárodních subjektů. Vlády EU vydaly povolenky zdarma, na trhu v současné době ale jedna taková povolenka stojí kolem 14 eur (asi 337 Kč). Jedna povolenka se rovná jedné tuně emisí.

Evropská komise chce dnes obnovit obchodování s emisními povolenkami v některých zemích včetně Velké Británie a Německa. Provozovatel českého registru, společnost OTE, komisi vyzvala k přehodnocení záměru. "Právě v těchto rejstřících (v Británii a Německu) se nachází účty, na nichž jsou registrovány některé z povolenek pocházející z trestné činnosti spáchané v ČR a právní kroky k jejich zajištění nejsou ještě dokončeny," uvedla OTE. Ředitel OTE Jiří Šťastný dodal, že otevření britského a německého registru může zmařit dosavadní vyšetřování.

Související témata:

Výběr článků

Načítám