Článek
Na čtvrtečním jednání Putin Erdoganovi nabídl, že Rusko může zvýšit dodávky do Evropy přes plynovod TurkStream, vzhledem k tomu, že plynovody Nord Stream v Baltském moři jsou mimo provoz a není jasné, kdy a za jakých podmínek budou opraveny. Přes TurkStream dostává ruský plyn už například Maďarsko.
„Společně s (ruským prezidentem Vladimirem) Putinem jsme zadali našemu ministerstvu energetiky a přírodních zdrojů a relevantním institucím v Rusku, aby na tom spolupracovaly,“ řekl Erdogan v první veřejné reakci na ruskou nabídku. Podle něj „není na co čekat“.
Francie poprvé dodává plyn přímo do Německa, to na oplátku posílá elektřinu
Turečtí a ruští odborníci vyhodnotí, kam distribuční centrum umístí. Podle Erdogana by pro to byla zřejmě nejvhodnější evropská část Turecka, region Thrákie, který leží u řeckých a bulharských hranic.
Erdogan také v reakci na Putinovo vyjádření o pokusu poškodit potrubí TurkStream řekl, že Turecko udělalo nezbytné kroky, aby infrastrukturu zabezpečilo.
Turecko má dlouhodobě ambici stát se významným energetickým centrem. Podle odborníků není ale jasné, zda bude po ruském plynu v Evropě poptávka. Po útoku ruských vojsk na Ukrajinu mnohé evropské státy začaly pracovat na nahrazení ruských dodávek plynem z jiných zemí. Rusko navíc vnímají jako nespolehlivého partnera.
Síkela: Mezi ministry EU je shoda na společných nákupech plynu
Jinak se ale na věc dívá Maďarsko a některé země na jihu Evropy. „TurkStream bude hrát ještě důležitější roli než dosud při zásobování jihovýchodní a střední Evropy energiemi,“ řekl ve čtvrtek maďarský ministr zahraničích věcí a obchodu Péter Szijjártó. Ten o dodávkách plynu z Ruska jednal v Moskvě.