Článek
Vznik rusko-kazašsko-běloruské celní unie a jednotného trhu mají do konce roku potvrdit parlamenty všech tří signatářských zemí, což je považováno za formalitu. Ještě letos by se k paktu měly připojit Kyrgyzstán a Arménie. Iniciátor unie Rusko doufá, že následovat budou další postsovětské státy.
KOMENTÁŘ DNE:
Lyžařské Nagano - Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>
Celkový hrubý domácí produkt tří integrovaných ekonomik dosahuje částky 2,7 biliónu dolarů. Klíčovou roli v novém uskupení bude hrát podle očekávání Rusko. Smlouva předpokládá volný pohyb zboží, služeb, kapitálu a pracovních sil a koordinaci rozvoje klíčových hospodářských sektorů. Hlavním výkonným orgánem se stane Euroasijská hospodářská komise.
Rusko dlouho doufalo, že členem EAHU bude i Ukrajina; podle některých ruských hospodářských expertů bez Kyjeva je unie pouhým torzem. Ukrajinský prezident Viktor Janukovyč se sice loni ve prospěch hospodářských svazků s Ruskem vzdal připravovaného přidružení Ukrajiny k EU, nicméně jeho únorový pád sbližování Moskvy a Kyjeva zastavil.
Společná měna v plánu není
Podle Putina má uzavřená smlouva „epochální, historický význam" a povýší hospodářskou spolupráci zúčastněných zemí na novou úroveň. Žádná ze signatářských zemí přitom podle šéfa Kremlu neztratí svou svrchovanost. Rusko, Kazachstán a Bělorusko dostanou možnost posílit své pozice na světových trzích, řekl Putin. EAHU se podle něj stane „přitažlivým střediskem hospodářského rozvoje".
Kazašský prezident Nursultan Nazarbajev spojuje nové uskupení s nadějí, že z hospodářského střediska Kazachstánu Almaty se stane „světové finanční centrum". Jeho naděje posiluje skutečnost, že sídlem finančního regulátora EAHU bude právě Kazachstán. Nejvyšší soud EAHU má mít své sídlo v Bělorusku, Euroasijská hospodářská komise bude jako hlavní výkonný orgán úřadovat v Rusku.
Podle ruských ekonomů je podstatou EAHU nejen celní unie, která mezi zúčastněnými zeměmi funguje už od roku 2010, ale i koordinace finančních systémů a regulace hospodářské politiky v průmyslu, zemědělství a dopravě. Zavedení jednotné měny a vytvoření jednotného energetického trhu zatím pakt nepředpokládá.
Zájem mělo hlavně Bělorusko
O volný trh s plynem a ropou má podle minských médií zájem hlavně Bělorusko, které je na ruských energetických surovinách na rozdíl od Kazachstánu plně závislé.
Běloruský prezident Alexandr Lukašenko má podle agentury Interfax vůči smlouvě určité výhrady. Dokument dnes nicméně označil za přijatelný kompromis. Bělorusko si během přípravy smlouvy stěžovalo, že Moskva se snaží „nalinkovat" nejen formy hospodářské spolupráce, ale i politický život zúčastněných států.
Stejné obavy měl údajně i Kazachstán. Ve čtvrtek ale Nazarbajev prohlásil, že smlouva o vzniku EAHU je „dobře vyvážený dokument, který respektuje zájmy všech tří států".