Článek
Jednání o podobném modelu i pro další energetické firmy, potvrdil mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu Vojtěch Srnka. „Nelze ale zatím zveřejňovat podrobnosti,“ řekl webu Seznam Zprávy, podle kterého se podmínky úvěrů pro obě soukromé skupiny dolaďují na ministerstvu financí.
Zálohy, které musí výrobci energií skládat na burzách, jsou nyní kvůli rekordním cenám proudu mimořádně vysoké. „Naše skupina v nich má miliardy eur,“ řekl serveru Jiří Feist, člen představenstva skupiny EP Power Europe z holdingu EPH.
Po státu proto skupina podnikatele Daniela Křetínského žádá podobnou podporu, jakou dostal ČEZ. „Představovali jsme si, že by mělo jít o obdobný úvěr, jaký dostal ČEZ, za podobných podmínek. Věřím, že se domluvíme v řádu dní,“ uvedl Feist.
Zájem má i Sev.en Energy
Zájem o státní pomoc s hrazením burzovních záruk potvrdila i společnost Sev.en Energy miliardáře Pavla Tykače. „Pokud stát nabízí možnost půjčky, jakou už dříve získala společnost ČEZ, i dalším účastníkům trhu, určitě ji využijeme,“ řekla Seznam Zprávám mluvčí firmy Gabriela Sáričková-Benešová.
Skládání záloh, takzvaných marginů, požaduje burza jako ochranu pro obchodníky s elektřinou. Jejich výše se odvíjí od ceny elektřiny, která je v současnosti mimořádně vysoká. Ministerstvo financí proto letos v létě podepsalo s polostátní energetickou společností ČEZ úvěrovou smlouvu v objemu až tři miliardy eur (více než 74 miliard korun). Mluvčí společnosti počátkem července uvedl, že podobnou pomoc poskytuje energetickým firmám například Německo.