Článek
Pokles volných kapacit nastal v důsledku prudkého zvýšení produkce v posledních dvou měsících, a to v době, kdy hrozí vypuknutí války s Irákem. "Je to méně než možná ztráta v případě války v Iráku," uvedla pařížská organizace, zastupující odběratele ropy z předních průmyslových zemí.
IEA dodala, že Saúdská Arábie jakožto největší světový producent bude mít ve druhé polovině března k dispozici kapacitu těžby kolem 9,5 milionu barelů denně, což je jen o 400 000 barelů více, než těží teď. V dubnu Rijád celkovou kapacitu pravděpodobně zvýší na 9,7 milionu a v květnu na deset milion barelů denně.
OPEC tvrdí, že ztrátu pokryje
Zjištění IEA je v rozporu s tvrzením saúdskoarabských činitelů. Ministr ropného průmyslu Alí Naimí tento týden řekl, že jeho země má nyní kapacity na 10,5 milionu barelů denně. Ministři OPEC v úterý potvrdili připravenost pokrýt v případě úderu proti Bagdádu výpadky dodávek z Iráku.
Kromě Saúdské Arábie má volné kapacity již jen málo zemí OPEC. U Nigérie odhaduje IEA možnost zvýšení těžby na 140.000 barelů denně a Spojené arabské emiráty s Íránem mají přibližně po 100.000 b/d