Hlavní obsah

Elektronická evidence tržeb má začít fungovat později

Aktualizováno

Elektronická evidence tržeb (EET) začne pravděpodobně fungovat až od poloviny příštího roku. Koaliční rada totiž schválila návrh ministerstva financí, aby se prodloužila doba mezi okamžikem platnosti a účinností zákona ze tří měsíců na sedm. Ministerstvo financí o tom ve čtvrtek informovalo na svém webu.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační foto

Článek

Dosud úřad počítal s tím, že by evidence tržeb měla být spuštěna od dubna příštího roku. Schvalování zákona chce opozice TOP 09 a ODS v Poslanecké sněmovně blokovat.

"Ministerstvo financí se vzhledem k eskalujícím útokům ze strany opozice a výraznému zpolitizování věcné i technické roviny projektu elektronické evidence tržeb rozhodlo přistoupit k mimořádnému prodloužení doby mezi okamžikem platnosti a účinnosti zákona ze tří měsíců na sedm. Tento postup odsouhlasila koaliční rada vlády. Pravděpodobná účinnost zákona se tím posouvá do poloviny roku 2016," řekl mluvčí úřadu Michal Žurovec.

Dosavadní lhůta podle ministra financí Andreje Babiše (ANO) počítala s tím, že se technická stránka projektu bude řešit během schvalování legislativy, což je standardní  postup používaný i předchozími vládami.

„Opoziční politici, kteří tak činili, ho nyní zcela účelově a bezostyšně kritizují. Protože tento klíčový zákon nechceme jakkoliv ohrozit, rozhodli jsme se přistoupit k nejkonzervativnějšímu možnému postupu při technickém zajištění projektu, a to je vyčkání do platnosti zákona,“ uvedl Babiš.

Začne se u restaurací a hotelů

Elektronickou evidencí tržeb se chce vláda zaměřit na šedou ekonomiku. Dosavadní výpočty zmiňují přínos po zavedení systému jako zvýšení daňového inkasa o deset až 12 miliard korun. Vstupní investice a náklady na roční náklady na provoz se mají pohybovat ve stovkách miliónů korun.

Zákon, který má nový systém od příštího roku zavést, nyní projednává Sněmovna. Vládní koalice předlohu brání před kritikou opozice, podle níž je opatření zbytečné a nenaplní stanovené cíle. Varují také před údajně nebezpečným shromažďováním dat.

Zavedení elektronické evidence tržeb by se nejprve mělo týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb, celkem asi 60 tisíc podnikatelů. O čtvrtletí později by měly tržby evidovat i firmy v oblasti velkoobchodu a maloobchodu, tedy dalších zhruba 250 tisíc podnikatelů. O rozšíření systému na další odvětví by měla rozhodnout následně vláda.

Doprovodné zákony k návrhu snižují sazby DPH za stravovací služby z 21 na 15 procent a zavádí jednorázovou slevou 5000 korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby.

Výběr článků

Načítám