Hlavní obsah

Elektřina začne brzy zdražovat, je čas fixovat cenu

3:54
3:54

Poslechněte si tento článek

Emisní povolenky, které musí platit elektrárny za každou vypuštěnou tunu oxidu uhličitého, setrvale zdražují. V současnosti se za jednu platí kolem 83 eur (2077 korun), nejvíce od roku 2023. A to se začne postupně projevovat i v cenících dodavatelů pro domácnosti. Drahá povolenka totiž prodražuje výrobu elektřiny a propisuje se do její velkoobchodní ceny. Odborníci radí domácnostem co nejrychleji zafixovat cenu.

Foto: Jan Handrejch, Novinky

Ilustrační foto

Článek

„Roční a dvouleté fixace jsou ceníkově níže, než by odpovídalo aktuálním velkoobchodním cenám elektřiny. Pokud má zákazník možnost využít fixaci, učinil bych tak. Současné nabídky už nejpozději do poloviny roku nebudou dostupné,“ řekl Novinkám analytik společnosti ENA Jiří Gavor.

Týká se to hlavně těch s končící fixací nebo smlouvou na dobu neurčitou. Gavor poukázal na to, že první dodavatelé na trhu už ceny nepatrně posouvají nahoru a trend bude nevyhnutelně pokračovat.

ČEZ zlevnil fixace elektřiny, innogy upraví ceny energií od března

Ekonomika

Hlavní analytik XTB Jiří Tyleček doplnil, že ceny povolenek výrazně rostou hlavně od počátku letošního roku.

A další vylepšování nabídek pro zákazníky s největší pravděpodobností skončí. „Už to vidíme na nejnižších nabídkách, kde se pokles zastavil. V současnosti ještě dobíhá poslední vlna slev u dodavatelů, kteří v minulosti se zlevňováním příliš netlačili na pilu,“ řekl Novinkám.

A tak tu a tam ještě snížení cen přichází, ovšem podle Gavora je to u ceníků na dobu neurčitou, které byly v porovnání s fixacemi velmi drahé. „Tam ještě nějaký prostor je,“ doplnil.

„Jinak podle mého názoru není při výběru nového dodavatele na co čekat. Za současných podmínek si nedokážu představit další slevovou vlnu na cenách elektřiny,“ podotkl Tyleček.

Energetický analytik Arsen Lazarevič sdělil, že cena elektřiny na burze pro rok 2026 vzrostla za posledních dvanáct měsíců o více než čtvrtinu a přesáhla 102 eur (2 500 Kč) za megawatthodinu. Kontrakt na dodání elektřiny letos v březnu už vyšplhal na 109 eur (2 730 Kč) za MWh.

Přitom například v nově představené fixaci ČEZ Elektřina Akce vyjde jedna megawatthodina na 2 590 Kč, tedy pod aktuální velkoobchodní cenou. S fixacemi je tudíž potřeba neotálet.

Méně plynu v zásobnících

Proč povolenka tak podražila? „Souvisí to s vyšší poptávkou po energiích v průběhu zimních měsíců. Byli jsme svědky prudkého poklesu zásob plynu v Evropě. Během sezóny se také spotřebovává více uhlí,“ prohlásil Tyleček.

Ceny elektřiny, plynu a povolenek jsou podle Gavora těsně provázány. „Povolenka souvisí s cenou plynu. Když plyn hlavně pro velké odběratele jako teplárny nebo elektrárny prudce zdražil, zhoršuje se jeho konkurenceschopnost a pálí se více uhlí, na což je zase třeba koupit další povolenky,“ vysvětlil.

Počet emisních povolenek na trhu se navíc postupně snižuje, což tlačí jejich cenu vzhůru. „Pro domácnosti to znamená konec zlevňování elektřiny. Zároveň rozvoj obnovitelných zdrojů nutí distributory k rozsáhlým investicím do infrastruktury, což povede k výraznému růstu regulovaných poplatků, často i nad úroveň inflace,“ doplnil Lazarevič.

Současná energetická politika tak podle jeho slov přispěje ke zdražování jak obchodní, tak regulované složky elektřiny.

Plyn na burze zdražuje, vyplatí se fixace ceny

Ekonomika

Výběr článků

Načítám