Článek
EOP od 1. ledna zvedly cenu tepla z takzvaného primárního horkovodu o 8,45 procenta. Hradecká firma s tím nesouhlasí a už loni v prosinci dala podnět k přezkoumání cen na Energetický regulační úřad (ERÚ).
Tepelné hospodářství podle Seidlera nemá kvůli dominanci EOP na trhu s teplem rovné šance. Hradecká firma tvrdí, že jí politika EOP při stanovování cen způsobuje škody za desítky miliónů korun. Tepelné hospodářství teplo kupované z Opatovic dodává v krajském městě zhruba do 24 000 domácností. EOP již dříve uvedly, že si za cenami a jejich stanovením stojí.
Hradecká firma se u antimonopolního úřadu domáhá toho, aby Opatovicím údajné zneužívání dominantního postavení zakázal. Tím by se měly snížit ceny tepla. Hradečtí také například navrhují, aby úřad vydal rozhodnutí, podle kterého nebudou moci EOP navyšovat cenu tepla z primárních rozvodů rychleji než cenu tepla ze sekundárních rozvodů.
Domácnosti zaplatí víc
Kvůli zdražení tepla z Opatovic o více než osm procent zvýšilo Tepelné hospodářství od ledna cenu tepla ze svých sekundárních rozvodů pro konečné zákazníky o 6,3 procenta na 457,58 Kč za gigajoule (GJ) včetně DPH. Domácnost tak zaplatí za rok asi o 800 korun víc. V Pardubicích, Chrudimi a v menší části Hradce dodávají EOP teplo z vlastních sekundárních rozvodů přímo. Cenu EOP pro své koncové zákazníky zvedly o 5,5 procenta na 427,8 koruny za GJ včetně DPH.
Energetický regulační úřad se prosincovým podnětem Tepelného hospodářství podle Seidlera zabývá, správní řízení dosud nezahájil. „S ERÚ v této věci komunikujeme. Ke svému podnětu jsme jim doplnili další podklady,“ řekl. Opatovice zdražení zdůvodnily investicemi do primárních horkovodů. Kalkulace nových cen podle dřívějšího vyjádření mluvčího EOP Petra Zadáka odpovídá pravidlům pro stanovení cen tepla daných ERÚ.
V prosinci také Tepelné hospodářství dopisem vyzvalo Elektrárny Opatovice k vysvětlení zdražení a k úpravě ceny směrem dolů. „V odpovědi elektrárny nezazněla nabídka na úpravu ceny. Opatovice jen potvrdily skutečnost, že navýšení ceny bude ve výši 8,45 procenta,“ uvedl dříve Seidler. Na teple z EOP jsou Hradečtí stoprocentně závislí.
Hradečtí ve své argumentaci poukazují i na nedávné prohlášení předsedy dozorčí rady Elektráren Opatovice Mirka Topolánka, že teplárny využívající hnědé uhlí by ve většině případů měly v letošním roce zdražit do tří procent. Hnědouhelné Elektrárny Opatovice patří Energetickému a průmyslovému holdingu, který vlastní PPF, J a Daniel Křetínský.