Článek
K meziročnímu růstu hrubé přidané hodnoty podle statistiků nejvíce přispěl zejména průmysl a v mezičtvrtletním srovnání také odvětví obchodu, dopravy, ubytování a pohostinství. Mezičtvrtletně se dařilo rovněž stavebnictví a informačním a komunikačním činnostem.
„Mezičtvrtletní i meziroční vývoj HDP byl pozitivně ovlivněn především rostoucí zahraniční poptávkou. Naopak negativní vliv měly nadále se snižující výdaje na konečnou spotřebu domácností. Pokles nastal rovněž u tvorby hrubého kapitálu, kde došlo k meziročnímu propadu po dvouletém období růstu,“ uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.
Konec technické recese
Pokud se předběžné odhady ČSÚ ohledně mezičtvrtletního růstu koncem května potvrdí, znamená to, že technická recese tuzemské ekonomiky skončila.
„Co lze nyní říci s jistotou, že od poloviny loňského roku domácí ekonomika de facto stagnuje, přičemž klíčovou proměnnou tohoto ‚nerůstu‘ byla slabá spotřeba domácností. Pozitivem je, že negativní dopady technické recese na pracovní trh byly minimální. A v neposlední řadě je třeba i připomenout, že se HDP ve stálých cenách nadále nachází pod výkonem ze 4. čtvrtletí 2019,“ uvedl analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák.
Zaměstnanost v Česku v prvním čtvrtletí podle dat ČSÚ mezičtvrtletně vzrostla o 0,4 procenta. V meziročním srovnání stoupla o 1,4 procenta.
Analytici byli v očekávání vývoje HDP rozděleni. Někteří čekali mezičtvrtletní pokles v desetinách procenta, jiní naopak odhadovali růst ve stejném rozsahu.