Článek
Zveřejněné údaje se mírně liší od předpokladů analytiků. Ti v průměru očekávali meziměsíční stagnaci cen a nepatrný růst o 0,1 procenta ve srovnání s loňským srpnem.
Meziměsíční pokles spotřebitelských cen ovlivnilo hlavně snížení cen potravin a nealkoholických nápojů, které bylo způsobeno převážně sezónním snížením cen čerstvé zeleniny (o 19,5 %), ovoce (o 9,2 %), brambor (o 13,5 %). Mírně se snížily ceny i dalších druhů potravin zejména pekárenských výrobků, ryb a cukru.
Vepřové podražilo
Naopak v srpnu vzrostly ceny masa o 1,2 %, z toho ceny vepřového o 4,4 %, uvádí zpráva ČSÚ. V meziročním srovnání byly rovněž nižší ceny zboží, a to o 1,2 procenta. Ceny služeb naopak o 2,1 procenta vzrostly.
Nižší ceny byly také u odívání, obuvi, domácích spotřebičů či v dopravě u jízdních kol a automobilů. U rekreací klesly zejména ceny zahraničních dovolených o 3,9 procenta, zatímco ceny tuzemských o 4,6 procenta vzrostly. Snížily se i ceny telefonních zařízení.
Ceny pohonných hmot byly naopak o 0,6 procenta vyšší než loni. V bydlení se zvýšily nejvíce ceny plynu o 4,2 procenta a ceny služeb souvisejících s bydlením o 5,3 procenta. Ve zdravotnictví rostly ceny léků a lázeňských pobytů. Významně se zvýšily ceny finančních služeb (o 31,7 procenta), poštovních služeb (o 17,1 procenta) a pojištění (o 8,2 procenta).
Míra inflace vyjádřená přírůstkem průměrného indexu spotřebitelských cen za posledních 12 měsíců proti průměru předchozích 12ti měsíců činila v srpnu 0,1 procenta.
Deflace prodražuje úvěry
Česká národní banka zřejmě nesníží úrokové sazby, i když uvolnění měnových podmínek by bylo adekvátní reakcí na vývoj a prognózy cen v ekonomice. V reakci na zveřejněná čísla o inflaci to uvedl hlavní ekonom Patria Online David Marek. Inflace, tedy růst cen, není a podle Marka patrně ještě nějakou dobu nebude aktuálním problémem české ekonomiky, zatímco pokles investic ano.
I když by tak ČNB mohla již potřetí snížit úroky, zřejmě tak neučiní. K uvolnění měnových podmínek totiž v současnosti výrazně přispívá oslabování koruny, která je nyní podstatně slabší, než jsou předpoklady centrální banky.
Obecně platí, že deflace je nevýhodná pro dlužníky. Podniky se tak mohou dostat do problémů, protože deflace prodražuje úvěry. Klesající poptávka se odráží v nižších tržbách a ziscích firem a podniky proto začínají propouštět. Politika ČNB v podobě snižování úrokových sazeb je proti deflaci neúčinná.