Článek
Meziročně ekonomika sedmadvacítky zaznamenala propad o 1,8 procenta.
Pokud jde o eurozónu, tedy země, jejichž oficiálním platidlem je euro, tam došlo k mezičtvrtletnímu propadu HDP o 0,6 procenta a meziročnímu poklesu o 1,8 procenta. I eurozóna se tak vrátila do recese.
Euro area #GDP -0.6% in Q1 2021, -1.8% compared with Q1 2020: flash estimate from #Eurostat https://t.co/kXT4z2D7qF pic.twitter.com/YDIQyDJBiF
— EU_Eurostat (@EU_Eurostat) May 18, 2021
Podle dat za jednotlivé země jsou v recesi Itálie a Nizozemsko. Výkon české ekonomiky byl o 0,3 procenta nižší než na konci roku a o 2,1 procenta nižší než před rokem.
EK zvýšila odhad růstu české ekonomiky
„Zpřísněná protiepidemická opatření vedla k dalšímu propadu spotřebních výdajů domácností. K poklesu přispěla i zahraniční poptávka, kdy se ve srovnání s koncem loňského roku nedařilo udržet rekordní vývozy zboží a došlo tak ke snížení celkového salda zahraničního obchodu,” uvedl k výkonu české ekonomiky Vladimír Kermiet z Českého statistického úřadu (ČSÚ).
Sousední Německo, které je zároveň hlavním obchodním partnerem České republiky, zaznamenalo propad ekonomiky o 1,7 procenta mezi čtvrtletími a o tři procenta meziročně.
Podle posledního odhadu Evropské komise (EK) HDP Česka letos poroste o 3,4 procenta. Starší únorová předpověď přitom počítala s růstem ekonomiky jen o 3,2 procenta. Naopak EK snížila odhad růstu pro rok 2022. Český HDP podle něj přidá 4,4 procenta, místo pěti procent, o nichž EK hovořila v únoru.