Článek
Klíčovou otázkou podle ekonomů i samotného ministerstva je, jak si příští rok povede Německo, na němž je Česko ekonomicky značně závislé, a zda nový americký prezident Donald Trump rozpoutá celní válku, jak sliboval ve své předvolební kampani.
Ministerstvo financí očekává, že průměrná inflace v Česku dosáhne za letošek 2,4 procenta a příští rok se bude pohybovat kolem 2,3 procenta.
Evropu před volbami straší hrozba amerických cel i odlivu investic
„Navzdory zvýšeným výdajům na obranu, důchody či odstraňování povodňových škod by měl deficit veřejných financí letos klesnout na 2,8 procenta HDP, s dalším snížením na 2,3 procenta v příštím roce,“ prohlásil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Nicméně zadlužení sektoru vládních institucí by mělo podle prognózy jeho ministerstva dosáhnout letos 43,9 procenta HDP a v roce 2025 dále vzrůst na 44,8 procenta HDP.
Rizikem je zhoršení geopolitických vztahů
„Hospodářskou aktivitu v některých odvětvích ekonomiky může utlumit obnovení problémů v dodavatelských řetězcích, což by kromě jiného vytvářelo inflační tlaky. Inflace může být vyvolána také nárůstem cen energetických komodit v případě eskalace geopolitického napětí, popřípadě zaváděním či zvyšováním cel nebo jiných překážek v zahraničním obchodě,“ upozornilo ministerstvo.
Vzhledem k významnému obchodnímu propojení vnímá jako rizikové problémy německé ekonomiky. „Pro Česko je rizikem rovněž přetrvávající růst cen ve službách a úroveň inflačních očekávání. Ekonomický růst podporuje zapojení uprchlíků z Ukrajiny na trhu práce, plné využití jejich lidského kapitálu by pak mohlo posílit produktivitu práce,“ dodal resort.
Nezaměstnanost má podle ministerstva financí zůstat nízká, i nadále by se měla pohybovat kolem 2,5 procenta.
Ředitel odboru hospodářské politiky ministerstva David Prušvic upozornil, že v letošním roce tlumí růst HDP také změna stavu zásob, které se v době pandemie výrazně zvýšily a nyní se vrací na standardní úroveň. Údaje o spotřebě domácností i o důvěře spotřebitelů v ekonomiku naopak podle něj ukazují na pozvolné oživení českého hospodářství.
To, že se hrubý domácí produkt Česka po loňském poklesu o 0,1 procenta v letošním roce zvýší o 1,1 procenta, předpokládá ve své podzimní prognóze i Mezinárodní měnový fond. Pro příští rok pak Česku předpovídá růst ekonomiky o 2,3 procenta.