Hlavní obsah

Dvě třetiny českých firem nemohou najít vhodné zaměstnance

3:42
3:42

Poslechněte si tento článek

Třicet procent českých firem, především těch velkých, plánuje počátkem příštího roku nabírat další zaměstnance. Propouštění naopak zvažuje pouze necelá pětina. Narážejí ovšem na značný problém. Dvě třetiny z nich, 66 procent, má problémy najít vhodné lidi. Ještě před deseti roky tuto potíž mělo pouhých jedenáct procent zaměstnavatelů.

Foto: Profimedia.cz

Ilustrační fotografie

Článek

„Prognózy ekonomického růstu země se zlepšují. Nejistota panuje nad automobilovým průmyslem, který je značně poznamenán přechodem na elektromobilitu. Naše data ale ukazují, že první čtvrtletí bude ve znamení dalšího růstu poptávky firem po nových zaměstnancích,“ řekla Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka agentury ManpowerGroup Česká republika, z jejíchž průzkumů všechna data pocházejí.

Nejsilnější optimismus je podle ní už tři roky ve finančním sektoru, realitách a IT. Jedinou oblastí, kde se chystají zaměstnavatelé více propouštět než nabírat, je už tradičně veřejný a neziskový sektor. Ale i zde je oproti minulému roku znát určité zlepšení.

Dvě třetiny firem ovšem nyní řeší problém, kde vhodné zaměstnance sehnat. „Většina zaměstnavatelů se potýká dlouhodobě s nedostatkem talentů a prognózy do budoucna nejsou příliš pozitivní. Počet ekonomicky aktivních lidí se v důsledku demografického vývoje snižuje,“ řekla Rezlerová.

Nezaměstnanost nepatrně vzrostla

Ekonomika

Pro zaměstnavatele je nejobtížnější obsazovat pozice v oblasti IT a zpracování dat. Potvrdilo to 28 procent oslovených zaměstnavatelů. Další těžce obsaditelné pozice jsou výrobní pozice v průmyslu a stavebnictví, specialisté na provozní řízení v logistice a průmyslu a inženýrské pozice hlavně v sektoru Finance, pojištění a nemovitosti.

„Rychle roste poptávka po technických a digitálních dovednostech, ale zároveň i po měkkých dovednostech, a to ve vzájemné kombinaci, což činí nábor komplikovanějším a sofistikovanějším,“ řekla Rezlerová.

Pokud jde o porovnání napříč sektory, mají nejzávažnější problémy s hledáním zaměstnavatelé působící ve zdravotnictví a sociální péči.

Češi se do rekvalifikací nehrnou

Nedostatek vhodných lidí by přitom mohly nahradit investice do jejich dalšího vzdělávání, To je možné třeba za pomoci Úřadu práce. „Ale lidé se nevzdělávají. Stouply nám sice rekvalifikace na dvojnásobek, ale je to pořád málo. Tak jako nechodíme na preventivní prohlídky k lékařům, tak ani nepečujeme o naši profesní kvalifikaci,“ řekl generální ředitel Úřadu práce Daniel Krištof.

Zároveň podle něj platí, že když už se někdo vzdělává, tak to většinou z hlediska svého okamžitého uplatnění na trhu práce tolik nepotřebuje. Daleko více se totiž své další kvalifikaci věnují vzdělaní lidé ve vysokých pozicích, věkově nejčastěji mezi 30 a 44 roky.

Rekvalifikace by přitom lidem usnadnila změnu zaměstnavatele a tím i příjmů. „Když se dělník, který bere dvacet tisíc, rekvalifikuje na svářeče, má nástupní mzdu čtyřicet tisíc,“ uvedl. Podle dat Úřadu práce si totiž lidé, kteří změní místo, mediánově polepší o osm procent.

Problém pak podle něj je, že Češi i přesto místo moc nemění. „Máme patnáctiprocentní fluktuaci, Evropská unie je na 22 procentech a Dánsko na třiceti,“ konstatoval.

Anketa

Uvažovali jste o tom, že byste podstoupili rekvalifikaci?
Ano, už ji mám vybranou
6,9 %
Ano, ale až bude čas
25,9 %
Nedávno jsem ji absolvoval
7,6 %
Nepotřebuji ji, mám svoji práci jistou
37,5 %
Nepotřebuji ji, jsem v penzi
22,1 %
Celkem hlasovalo 1557 čtenářů.

AI změní až polovinu pracovních míst, rekvalifikace však zaostávají

AI

Výběr článků

Načítám