Článek
V podnikatelské sféře se meziměsíčně zvýšila důvěra zejména v průmyslu a ve stavebnictví.
„Podnikatelé v těchto odvětvích očekávají v příštích měsících růst tempa výrobní i stavební činnosti, přestože jsou stále významně limitováni nedostatkem materiálu. Právě nedostatek vstupů je i jednou z příčin očekávaného růstu cen v obou odvětvích,“ uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
Podnikatelé věří průmyslu i přesto, že s produkcí to podle Tomáše Volfa ze společnosti Ciftin stále nevypadá nejlépe.
Ekonomická úroveň ČR vůči eurozóně loni poklesla
„V dalších měsících podnikatelé počítají s růstem výrobní činnosti a tato očekávání budoucího vývoje jsou hlavním tahounem jejich důvěry,” uvedl.
Důvěra mezi spotřebiteli stagnuje na úrovni z posledních měsíců. Mírný nárůst jde na vrub poklesu v počtu domácností, které negativně hodnotí svou stávající finanční situací v porovnání s obdobím posledních dvanácti měsíců.
„V lednu se nepatrně zvýšil podíl domácností, které očekávají zhoršení ekonomické situace v horizontu jednoho roku i své vlastní finanční situace,” vysvětlil hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler.
„Nepatrně lépe však část domácností vnímá svou finanční situaci než před rokem a také se méně obávají růstu nezaměstnanosti. Protichůdné vyznění některých indikátorů se tak anulovalo a důvěra domácností stagnovala,” doplnil Seidler.
Důvěra spotřebitelů v ekonomiku znovu klesla
Vyšší důvěře v ekonomiku brání podle Volfa neustálý růst spotřebitelských cen. Inflace míří k sedmi procentům, a to se negativně podepisuje na finanční stránce domácností.
„V dobách nejistoty se lidé snaží tvořit rezervy, dnes však nemohou tvořit ani ty. Všeobecné zdražování se dotýká peněženek všech spotřebitelů, a tak na úspory mnoho nezbývá,” dodal.