Článek
„V průběhu května avizované a částečně realizované rozvolňování opatření proti šíření koronaviru významně přispělo k růstu podnikatelského indikátoru důvěry, a to především v odvětvích obchodu a vybraných segmentů služeb,” uvedl Jiří Obst, vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ.
„Respondenti z těchto odvětví hodnotili mnohem lépe než v předchozích měsících svou současnou ekonomickou situaci a poměrně optimistická jsou i jejich očekávání pro nadcházející měsíce,“ dodal Obst.
Důvěra v českou ekonomiku byla v dubnu nejvyšší za poslední rok
Indikátor důvěry podnikatelů se zvýšil o 4,3 bodu na hodnotu 99,1 a indikátor důvěry spotřebitelů o 8,9 bodu na hodnotu 102,8.
„Ještě vyšší než u podnikatelů byl v květnu růst důvěry mezi spotřebiteli. Lidé se výrazně méně než v předešlých měsících obávají zhoršení celkové ekonomické situace a ztráty zaměstnání. Očekávání růstu spotřebitelských cen se však meziměsíčně nezměnila, a tak i v květnu zůstávají vysoko nad svým dlouhodobým průměrem,“ doplnila Silvie Vyplašilová z oddělení konjunkturálních průzkumů.
Služby přes palubu. Tržby se loni propadly o desítky procent
Pokud jde o jednotlivá odvětví, důvěra v ekonomiku vzrostla v průmyslu, stavebnictví obchodu i ve vybraných službách. V průmyslu stoupl indikátor důvěry o 1,3 bodu na 103,6. Ve stavebnictví se důvěra zvýšila o 4,3 bodu na 115,2. V obchodu indikátor důvěry poskočil o 4,4 bodu na 99,3.
K největšímu růstu důvěry potom došlo ve službách, které vláda na rozdíl od průmyslu obětovala v boji proti covidu. Důvěra v tomto odvětví vzrostla o 7,3 bodu. Přesto zůstává na poměrně nízkých hodnotách – 92,7.