Článek
Součástí zveřejněných čísel jsou kromě indexu podnikatelského klimatu, v němž podnikatelé a manažeři firem hodnotí celkovou ekonomickou situaci, i index podnikatelské nálady a index očekávání.
Index podnikatelské nálady, v němž podnikatelé a manažeři hodnotí aktuální situaci svého vlastního podnikání, proti březnu stoupl o 2,6 bodu na 119,5 bodu. Je tak nejlepší od srpna 2011.
ifo #Geschäftsklimaindex steigt https://t.co/P7WN0gIDtx pic.twitter.com/eeNEQSsuZA
– ifo Institut (@ifo_Institut) 24. dubna 2017
Index očekávání, v němž podnikatelé hodnotí očekávání vývoje ekonomiky i svého podnikání v nejbližších šesti měsících, mírně poklesl o půl bod na 105,2 bodu.
„Po silném nárůstu v předchozím měsíci nejsou tentokrát jejich očekávání natolik optimistická,” řekl k tomu ředitel Institutu ifo Clemens Fuest.
Výroba by však měla i nadále stoupat. „Zejména podniky v oblasti elektrotechniky informují o velmi dobrých zakázkách,” dodal.
Pozitivní vývoj potvrzují i tvrdá čísla
„Pozitivní na německých číslech a obecně číslech z eurozóny je, že ruku v ruce se zlepšováním měkkých indikátorů pozorujeme současně i relativně slušná tvrdá čísla – především z trhu práce a z průmyslu,” uvedl pro Novinky hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
„To trochu kontrastuje s čísly z USA, kde tvrdá čísla za pozitivními výsledky průzkumů spíše zaostávají. Příběh zlepšující se nálady na trhu práce podporuje i pohled do struktury podnikatelských nálad v eurozóně – v rámci indexu Ifo výrazně roste především optimismus v maloobchodu,” poukázal ekonom.
„Na českém trhu, kde Ifo funguje také jako spolehlivý ‚předskokan‘, se může jeho výsledek líbit koruně – ta zdá se na čas upustí od testování 27 korun za euro,” dodal.