Článek
Blok číslo tři zastavený 22. dubna bude mimo provoz do 19. října, tedy skoro půl roku. Odstávka druhého bloku, který přestane dodávat elektřinu do sítě 16. září, se protáhne do příštího roku, řekl ve středu mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.
Rozšířené kontroly jsou podle firmy součástí příprav na další dlouhodobý provoz Dukovan. Budou mít ale dopad na letošní výrobu elektřiny.
"Důvodem rozšíření kontrol je předejít případným pochybnostem o spolehlivosti a bezpečnosti zařízení," uvedl mluvčí. U druhého bloku Dukovan bude letos ČEZ žádat Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) o nové povolení provozu a v příštím roce pak i pro bloky tři a čtyři. Pro dukovanský blok číslo jedna už ČEZ nové povolení získal letos v březnu.
V Dukovanech od 22. dubna vyrábí elektřinu dva ze čtyř jaderných bloků elektrárny. Odstávka bloku číslo čtyři skončí v sobotu, po více než třech měsících.
Kontrolují desetitisíce svarů
Rozsáhlé kontroly svarů začali odborníci v dukovanských blocích provádět od loňského září proto, že se ukázalo, že v dokumentaci elektrárny jsou založeny jejich nekvalitní rentgenové snímky. V důsledku neplánovaných odstávek klesla minulý rok roční výroba elektřiny Dukovan o 18 procent na 12,6 terawatthodiny (TWh). S nižšími dodávkami proudu počítá elektrárna kvůli delším odstávkám i v tomto roce.
Mluvčí uvedl, že vloni se prověrky svarů týkaly zejména bezpečnostních systémů, nyní budou rozšířeny i na zbývající technologie v blocích. "Desetitisíce svarů jsou hotové, další desetitisíce budeme kontrolovat," uvedl.
Skupina ČEZ kvůli odstávkám vloni přišla o 2,5 miliardy korun. Kvůli potížím se snímky podala trestní oznámení, podle Bezděka policejní vyšetřování ještě neskončilo.
Koncem dubna společnost oznámila, že odvolala z funkcí některé pracovníky odpovědné za problémy svarů v elektrárně Dukovany a ostatním odpovědným zaměstnancům snížila mzdu. Ředitel dukovanské elektrárny Miloš Štěpanovský na svém postu zůstal.