Článek
Studie poukazuje na to, že ačkoli podle federálního statistického úřadu Rosstat se důchody v první polovině letošního roku zvýšily o 5,9 procenta, jednalo se o jednorázový doplatek v lednu. V únoru, březnu i dubnu dostávali ruští penzisté ve skutečnosti o půl procenta méně peněz než loni.
Po odchodu do důchodu v současné době pracuje v Rusku 25 procent žen ve věku mezi 55 a 60 lety a 19 procent mužů ve věku mezi 60 a 65 lety. Nejvíce aktivní jsou přitom lidé, kteří jsou v důchodu ne více než pět let, mnozí z nich mají vyšší vzdělání nebo odbornou kvalifikaci.
Šetří na základních potravinách
Podle studie hledají důchodci kromě zaměstnání i jiné způsoby, jak se přizpůsobit stávající krizi. Přibližně pět procent z nich pěstuje vlastní ovoce, zeleninu nebo květiny, které následně prodá. Dalších 2,4 procenta chová na prodej ptactvo, ryby a další zvířata. Méně než jedno procento pronajímá nemovitost. Za posledních 15 let se však tato aktivita snížila více než na polovinu, uvádí autoři studie.
Kvůli nedostatku prostředků ruští penzisté šetří na základních potravinách. Strava většiny rodin důchodců tak stále méně odpovídá normám, které doporučuje ruské ministerstvo zdravotnictví.