Článek
Když v polovině června kabinet schválil změny ve třetím penzijním pilíři, ministerstvo financí tehdy uvedlo, že začnou platit už od ledna 2024.
„Přechodné období od ledna do června příštího roku se týká pouze státních příspěvků, to znamená změny jejich výše a zrušení jejich vyplácení střadatelům, kteří již pobírají starobní důchod. Hlavním důvodem je nutnost adaptace informačních systémů. Zavedení dlouhodobého investičního produktu DIP se přechodné období netýká,“ potvrdil ve čtvrtek Právu mluvčí resortu Stefan Fous.
Hlavním důvodem je nutnost adaptace informačních systémů
Penzijní společnosti chtěly podle svého mluvčího Jana Sedláčka na některé změny více času.
Senioři asi odejdou
Připisování státní podpory u penzijního spoření se má od příštího července zrušit u lidí, kterým byl přiznán starobní důchod. Podle ministerstva se to dotkne asi 750 tisíc z 4,36 milionu klientů penzijních společností, podle nich může být těchto seniorů ještě víc.
Společnosti se obávají odlivu vkladů, protože kvůli dlouhodobě nízkým výnosům penzijních fondů senioři nejspíš ztratí zájem mít v nich nadále naspořené peníze a budou se radši poohlížet po jiných konzervativních produktech. V úvahu připadají například spořicí účty.
Věk odchodu do důchodu se má posouvat, nové penze budou nižší
„Vnímáme to jako nešťastné rozhodnutí. Zasáhlo by odhadem milion lidí, kteří mohou ztratit motivaci dále si spořit a peníze zbytečně předčasně vyberou,“ sdělil Právu přede dvěma týdny prezident Asociace penzijních společností Aleš Poklop.
Státní podporu nově nedostanou ani lidé, kteří si budou měsíčně spořit méně než pětistovku. Na to, že se státní příspěvek ke spoření na penzi změní později, upozornil server Peníze.cz.
„Už delší dobu upozorňujeme ministerstvo, že některé plánované změny, například takzvaná dvojkolejnost, kdy bude moci nově jeden člověk mít dvě smlouvy, nejsou technicky a procesně vyřešitelné v řádu dní či týdnů. Žádali jsme proto alespoň o půlroční odklad,“ potvrdil Právu mluvčí penzijní asociace Sedláček. O posunutí změny v příspěvcích státu podle něj zatím penzijní fondy nikdo oficiálně neinformoval.
Jak dále uvedl, kdyby už teď bylo definitivně jasné, jak budou změny vypadat, odklad by penzijní společnosti nepotřebovaly.
„Ale problém je, že teprve nyní jde zákon do Sněmovny a pravděpodobně bude upravován. Bude-li finální zákon znám v listopadu nebo prosinci, není možné některé úpravy systémů a procesů realizovat s funkční účinností od začátku roku,“ dodal Sedláček.
Na penzi si spoří 71 procent Čechů
Nová možnost zachování účasti v transformovaném fondu při současném přispívání do účastnického fondu, kterou zmiňoval, má však podle vyjádření ministerstva platit už od ledna.
Stejně tak by mělo začít platit například i daňové zvýhodnění nových dlouhodobých investičních produktů.
Banky, kampeličky, obchodníci s cennými papíry, investiční společnosti a samosprávné investiční fondy budou moci v rámci tzv. DIP od ledna nově nabízet své služby investičního nebo spořicího typu.
Vláda chce takto motivovat lidi, aby více aktivně investovali a finance navíc k důchodu si zajišťovali i touto cestou.
Změna podpory
Lidem, kteří si budou spořit měsíčně 1700 Kč a více, stát podle vládního návrhu nově přispěje 340 Kč. |
Nynější maximální podpora 230 Kč je při měsíční úložce aspoň 1000 Kč, což je 23 procent výše vkladu. |
Nejmenší státní příspěvek 90 Kč měsíčně je nyní za minimální vklad 300 korun. Nově se bude vyplácet podpora až za vklad 500 Kč, a to 100 Kč. |
Státní příspěvek pak má lineárně růst a činit 20 procent výše měsíčního vkladu až do úložky 1700 Kč. Potom už neporoste. |
Úpravy se budou týkat všech smluv, tedy i těch stávajících. |
S ohledem na zavedení DIP pak vláda upraví daňovou podporu. Celkový limit na všechny daňově podporované produkty spoření na stáří má činit 48 000 Kč ročně. |
Daňové zvýhodnění bude v 3. pilíři dál možné čerpat na úložky přesahující částku spojenou s výplatou státního příspěvku. |
V současnosti se s úlevou pojí úložky nad 1000 Kč měsíčně, nově to bude 1700 Kč. |