Článek
„Myslím, že nástup Trumpa je pro Evropu a další západní svět čistě negativní,“ řekl Novinkám analytik společnosti Capitalinked Radim Dohnal.
Doplnil, že nerozumí podporovatelům doktríny Make America Great Again z Česka, kteří čekají budíček a slibují si od něj pozitivní změny v Evropě.
„Místo budíčku přijde obrovská rána Evropě, její jednotě a na to čeká Rusko, Čína, ale i Spojené státy. Donald Trump urychlí cestu Evropy do bezvýznamnosti,“ uvedl.
Zruším vše, co Biden zavedl, sliboval Trump svým příznivcům
Za katastrofu označil Trumpovy sliby z předvolební kampaně hlavní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil, s tím, že ale nakonec je všechny pravděpodobně nesplní.
„Bleskové ukončení války na Ukrajině by patrně mohlo nastat jedině za cenu významných ústupků Rusku, což by prodloužilo evropská bezpečnostní rizika a nejistoty na roky dopředu,“ řekl Novinkám.
Plošná dovozní cla ve výši až 20 procent by podle něj významně zhoršila konkurenceschopnost evropského zboží v USA, což by mohlo ochladit německou i naši ekonomiku v řádu desetin procentního bodu ztraceného ekonomického růstu ročně. „Následovala by navíc reciproční opatření ze strany EU, tedy zvýšení cel na americké zboží, což by působilo ve směru vyšší inflace,“ prohlásil.
Pokud by Trump zavedl cla i na své obchodní partnery, jako je EU, znamenalo by to odvetná cla i podle Toma Kadeřábka ze společnosti Swiss Life Select.
„To nezbytně vyvolá další inflační vlnu v Evropě i v České republice, kde máme velmi otevřenou ekonomiku,“ prohlásil. Podle něj čeká Evropu spousta výzev, které mohou bolet, ale zároveň nám mohou otevřít oči. „Držte si klobouky, bude to drncat,“ dodal.
Řadu hrozeb nesplní
Až 65procentní clo, které Trump navrhoval uvalit na čínské zboží, by podle Hradila pravděpodobně donutilo Čínu přesměrovat export do Evropy, což by zasadilo další ránu našemu výrobnímu sektoru.
„Osobně ovšem nepředpokládám, že k tomu skutečně dojde. Část svých výroků patrně nikdy nemyslel vážně a některé další sice možná vážně myslel, ale nechá si je vymluvit svými poradci, kteří dokážou domyslet jejich katastrofální důsledky,“ doplnil.
Trump nakonec podle něj Evropu sice přitlačí ke zdi, ale z většiny svých nápadů ustoupí výměnou za relativně neškodné benefity, jako je například důsledné plnění stávajícího dvouprocentního závazku u výdajů na zbrojení, vyšší odběr amerických fosilních paliv či snížení platných cel na americké zboží proudící do Evropy.
Podle Dohnala lze očekávat i další restrikce pro americké čipy v evropském průmyslu a ještě horší pozici evropského průmyslu na americkém trhu. „Definitivně se ukáže, že USA v této éře bere Evropu čistě transakčně a euroatlantická vazba se oslabuje,“ prohlásil.