Článek
„Situace je stále stejná,“ řekla ve čtvrtek Novinkám Barbora Putzová, mluvčí státního podniku Mero, který provozuje ropovody v Česku. „Ropa k nám nadále neteče,“ potvrdil mluvčí Unipetrolu Pavel Kaidl. Firma provozuje obě tuzemské rafinérie, v Kralupech nad Vltavou a Litvínově.
Dva zdroje Reuters obeznámené se situací uvedly, že příčinou zastavení dodávek od ruské společnosti Rosněfť byly platební potíže mezi tranzitní zemí Ukrajinou a Ruskem, ale už se je podařilo vyřešit. Rosněfť, která Unipetrol zásobuje, ruský provozovatel ropovodů Transněfť ani ukrajinský provozovatel ropovodů Uktransnafta se k tomu zatím nevyjádřili.
Podle dobře informovaného zdroje Novinek mateřská firma Unipetrolu, polský PKN Orlen, za dodávku zaplatil a teď neví, proč ropa nepřitekla.
Do Česka přestala téct Družbou ropa
Mohly by za tím být nové americké sankce na ruské banky z minulého týdne, které mířily především na tamní Gazprombank. Ta ale slouží jako hlavní kanál pro platby za ruský zemní plyn, a ne ropu. Sankce se podle agentury Reuters týkají také asi padesátky menších ruských bank.
Není to problém
Podle úřadů to ale neznamená problém. Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) po středečním jednání vlády oznámil, že stát uvolní pro litvínovskou rafinérii 330 tisíc tun ropy, což jí vystačí na výrobu pohonných hmot do poloviny ledna.
V Litvínově se dosud rafinuje ruská ropa, ale zařízení je podle Kaidla už připraveno na zpracování i jiných druhů rop. Ty se dovážejí prostřednictvím ropovodu IKL z německého Ingolstadtu, jenž navazuje na transalpinský ropovod TAL.
Ministr ve středu připomněl, že Česko už má s podobnou situací zkušenosti, když v roce 2019 byly zastaveny dodávky přes ropovod Družba kvůli kontaminaci ropy. Ropa tehdy netekla z Družby dva měsíce.
V první polovině příštího roku se rezervovaná kapacita v ropovodu TAL pro Česko zdvojnásobí ze současných čtyř na osm milionů tun suroviny ročně. Česko tak bude na dodávkách z Ruska nezávislé.
Mero, které drží v TAL podíl, zaplatí za posílení provozu ropovodu 1,6 miliardy korun. Technické a stavební práce by měly být hotovy do konce roku, pak bude následovat testování. Ropovod TAL začíná v Terstu, kam se ropa dováží z více zemí a kontinentů. Největší podíl tvoří dodávky z oblastí okolo Kaspického a Černého moře, USA a Afriky.
Do Družby pouštíme ropu normálně, tvrdí Rusové
Skončila výjimka dovozu benzinu a nafty
Česku také ve čtvrtek skončila výjimka z evropského zákazu dovozu ropných produktů, zejména benzinu a nafty, z ruské ropy. Podle společnosti Mero s tím ale zastavení dodávek ropy nesouvisí. Ruská ropa totiž do země proudit dál může.
Prodloužení výjimky pro Česko podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Marka Vošahlíka nebude nutné.
„Jednání o sankčním balíčku ještě nejsou uzavřená. Obecně ale platí, že Česko pro svou vlastní spotřebu produkty z ruské ropy nepotřebuje,“ řekl Novinkám Vošahlík.
Podle mluvčího slovenského Slovnaftu Antona Molnára by ale prodloužení výjimky mohlo přijít vhod.
„Výjimku má smysl prodloužit do doby, než bude plně funkční rozšíření ropovodu TAL, aby se předešlo případným cenovým šokům nebo nedostatku paliv v regionu,“ sdělil Novinkám.
Uvedl, že bratislavský Slovnaft je jediná exportní rafinérie ve střední Evropě a svojí kapacitou plní funkci v rámci energetické bezpečnosti regionu.