Článek
Chovatelé budou moci drůbež nechat po nezbytně nutnou dobu venku, musí ale omezit venkovní prostory, do kterých má drůbež přístup, a snažit se co nejvíc omezit kontakt drůbeže s volně žijícími ptáky.
Nezbytné je podle veterinářů také zabránit kontaktu drůbeže s jinými ptáky například v sousedním chovu.
Veterináři zakázali kvůli ptačí chřipce venkovní chov drůbeže
„Upravené znění umožňuje chovatelům chovat drůbež ve venkovních prostorech, nicméně apelujeme na minimalizaci těchto prostor a prevenci před kontaktem s volně žijícími ptáky. Novelizované znění dává každému chovateli možnost přijmout adekvátní a v jeho podmínkách přijatelná opatření,” uvedl ústřední ředitel SVS Zbyněk Semerád.
O opatřeních s veterináři jednali zástupci Českého svazu chovatelů. Jak informovali, drůbež může být chována venku, ale krmivo a napájení musí být umístěno v budovách, aby se zamezilo přístupu volně žijícího ptactva.
Pokuta až dva miliony
Jinak opatření zůstávají v úterním znění, platí tedy zákaz chovu drůbeže pod širým nebem, musí se umisťovat do budov.
Výjimku má chov holubů a běžců, jako jsou pštrosi. Za nedodržení mimořádných veterinárních opatření hrozí až dvoumilionová pokuta pro podnikající a právnické osoby, u fyzických osob je pokuta do 100 tisíc korun.
Všichni chovatelé drůbeže musí podávat ptákům vodu uvnitř hospodářské budovy, případně pod přístřeškem, který zabrání kontaminaci vody výkaly volně žijících ptáků.
V drůbežích farmách dřímá další pandemie, varují odborníci
Pokud registrovaní chovatelé nebudou mít možnost umístit ptáky do budov, musí o tom neprodleně informovat veterináře, dodal mluvčí.
V Evropě přibývá ohnisek ptačí chřipky. V ČR letos veterináři utratili už zhruba čtvrt milionu ptáků, nemoc citelně zasáhla chovy kachen firmy Perena.
Od konce září se v českých chovech potvrdilo pět ohnisek nemoci. Ve většině případů vyšetření prokázalo vysoce patogenní variantu subtypu H5N1, která může být potenciálně přenosná na člověka.