Článek
Svatý Valentýn, Velikonoce a nyní i Halloween. Prodejci cukrovinek musí být letos během těchto svátků kreativní ve způsobech, jak se vypořádat s nedostatkem a vysokými cenami kakaa. Výsledkem je, že v regálech obchodů spotřebitelé nacházejí menší balení čokoládových tyčinek nebo více nečokoládových pochoutek.
Jedním z řešení je zmenšení velikosti produktu, což je praktika, se kterou se v poslední době potýkají i spotřebitelé v Česku. Další variantou je změna složení, kdy může dojít k výměně čokoládové složky za oplatky nebo ořechy.
„Existují produkty, které mohou být plněny něčím jiným, protože pak nepotřebujete mít tolik čokolády k jejich výrobě,“ řekla CNN Sally Lyons Wyattová, hlavní poradkyně pro spotřebitelské balené zboží ve společnosti Circana.
Čokoláda zdraží o desítky procent. Nebo bude menší
Podle společnosti Mars, která vedle čokoládových tyčinek stojí také za značkami jako Skittles a M&M's, se ale mění i preference samotných zákazníků. Čokoládové produkty sice zůstávají stále dominantní, u mladých spotřebitelů ale roste poptávka po ovocných a gumových cukrovinkách. Právě jejich nabídku tak Mars během Halloweenu rozšiřuje.
Trend potvrzují také data analytiků, kteří evidují růst prodeje i výroby nekakaových produktů. Tržby nečokoládové cukrovinky v USA loni svým růstem o 12,1 procenta překonaly růst prodeje čokolády (5,8 procenta), odkázala CNN na zprávu Národní asociace cukrářů.
Přesto čokoláda jen tak nezmizí. Loni tvořila více než polovinu celkových tržeb z prodeje cukrovinek, dodala NCA. „Spotřebitelé nakupují méně, než kolik nakupovali v minulosti, ale čokoláda je stále nejprodávanější kategorií,“ dodala Lyons Wyattová.
Pokles produkce skoro o 15 procent
Od svých jarních maxim, kdy se jedna tuna na newyorské burze v jednu dobu prodávala i za více než 11 tisíc dolarů (256 tisíc Kč), se cena kakaa v posledních dvou měsících stabilizovala v pásmu sedm až osm tisíc dolarů. I to je ale dvojnásobek hodnoty z podzimu loňského roku.
Příčinou tak prudkého zdražení se staly přírodní podmínky, které byly pro pěstování kakaa v posledních třech letech značně nepříznivé. Klíčové oblasti západní Afriky, kde se pěstuje až 70 procent celosvětové nabídky kakaa, zasáhl jev El Niňo, který s sebou přinesl vyšší teploty a sucho a následné přívalové deště, které rozšířily mezi kakaovníky plísňovou chorobu, což vedlo k nižší produkci.
V důsledku toho Mezinárodní organizace pro kakao v srpnu předpověděla, že celosvětová produkce kakaa v letošní sezoně klesne o 14,2 procenta.
Vysoké ceny komodity už se projevily na hospodářských výsledcích čokoládového giganta Hershey, kterému ve druhém čtvrtletí klesl provozní zisk meziročně téměř o 49 procent.
Podle analytiků a obchodníků s kakaem by ceny měly na nebývale vysokých úrovních zůstat až do září 2025. Dobrou zprávou alespoň je, že nadcházející úroda by měla být lepší, protože počasí zatím kakaovníkům přeje.