Článek
Podle průzkumu poradenské společnosti Deloitte se vysokých nákladů na bydlení obává 44 procent mileniálů neboli lidí narozených mezi lety 1983 až 1994. U ještě mladší generace Z, tedy těch narozených na přelomu tisíciletí, to je 36 procent.
Pro srovnání, politická nestabilita a globální konflikty vyvolávají obavy asi u 30 procent dotázaných, klimatická změna zhruba u čtvrtiny z nich.
„Je tu jedna skupina mladých, která zcela rezignovala na představu, že si někdy koupí vlastní bydlení. Zjistili, že ani ve dvou na hypotéku nedosáhnou,“ říká Jakub Rychlý z neziskové organizace Nekrachni, která radí mladým lidem s osobními financemi. Další lidé podle Rychlého alespoň zkoušejí sehnat byt v levnějších lokalitách, třeba za městy.
Po celé Evropě chybí statisíce bytů. Nemovitosti podražily i na trojnásobek
Nedostupné bydlení prohlubuje podle Rychlého rozdíly mezi mladými. Výhodu podle něj získávají ti, jejichž rodina již nějaký byt vlastní, a jejich děti tak mají vidinu, že nemovitost zdědí.
Bydlení je složitě dostupné napříč Evropou. Česko však patří ve srovnání se zbytkem EU k zemím, kde je situace nejhorší. Loni sice ceny bytů klesly, což jejich dostupnost mírně zlepšilo, pokles ale v závěru loňského roku skončil poté, co zlevnily hypotéky a zájem o nemovitosti začal ožívat.
„Po čtyřech čtvrtletích, kdy ceny bytů v Česku padaly, došlo k růstu cen. Aktuální situace tak ukazuje, že trend poklesu, který před více než rokem odstartovala vysoká inflace i růst cen energií, zvyšování úrokových sazeb i cen stavebních prací, je u konce,“ konstatoval Petr Hána, nemovitostní expert Deloitte.
Kvůli drahým nemovitostem volí více lidí než dříve bydlení v nájmu. To však kvůli vyšší poptávce také zdražuje. Například za průměrný 70metrový byt v Praze se podle Deloitte platí již 28 tisíc korun měsíčně.
Zákon ve vládě narazil
Pomoci lidem, které trápí vysoké náklady na bydlení, chce ministerstvo pro místní rozvoj skrze nový zákon o podpoře v bydlení. Ten zřizuje síť center, v nichž úředníci budou radit zájemcům, na jakou podporu mají nárok. Případně jim mohou zprostředkovat nájem v obecních bytech.
Zákon zároveň zavádí garance pro pronajímatele, které je mají motivovat k tomu, aby své nemovitosti poskytovali také lidem ohroženým bytovou nouzí.
Jednání o návrhu se ale komplikují. Například vládní ODS se nelíbí, že by kvůli němu přibylo asi 200 nových úředníků. Vláda proto o jeho osudu zatím nerozhodla.