Hlavní obsah

Drahé bydlení trápí každého pátého seniora

Drahé nájmy a energie se stávají problémem pro stále více lidí. Silně se dotýkají například seniorů. Ještě v roce 2021 zatěžovaly nadměrné výdaje na bydlení zhruba každého desátého důchodce, loni to byl už každý pátý. Vyplývá to ze zjištění ministerstva pro místní rozvoj.

Foto: Envato Elements

Počet seniorů, kteří žijí v příliš drahých bytech, vzrostl během dvou let na dvojnásobek.

Článek

„Vysoké ceny nemovitostí i náklady na nájemní bydlení neúměrně zatěžují mladé rodiny, seniory, nízkopříjmové skupiny a obyvatele větších měst,“ konstatoval ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (za STAN).

Ministerstvo data publikovalo v rámci Zprávy o dostupnosti bydlení. Průměrná česká domácnost podle ní vynakládá na nájemné 26 procent svých ročních příjmů.

Číslo se ale regionálně výrazně liší. Zatímco v menších obcích mohou výdaje činit pouze 15 procent příjmů, například v Praze je to zhruba třetina.

Na pořízení vlastního bytu o velikosti 60 metrů čtverečních pak průměrná domácnost vydělává více než pět let, v Praze dokonce osm.

Ministerstvo chce problém s drahým bydlením řešit větší podporou zvýhodněných nájmů.

„Je potřeba odklonit se od podpory poptávky směrem k výraznému navýšení počtu dostupných obecních bytů,“ uvedl Kulhánek. Podobnou cestu navrhla ve svých doporučeních i Národní ekonomická rada vlády.

Kulhánek plánuje výstavbu dostupných bytů podpořit například skrze už rozběhlý dotační a úvěrový program, z něhož mohou čerpat peníze obce i soukromníci.

Státní fond podpory investic aktuálně eviduje 45 žádostí v celkové výši 2,48 miliardy korun. Za ně by mělo vzniknout 725 bytů. Celkem by stát chtěl takto podpořit výstavbu několika tisíc bytů.

Výběr článků

Načítám